Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Zlínská univerzita si vyrábí vlastní desinfekční gel

date_range 06.Bře, 2020 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Výroba dezinfekce na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, foto: UTB

Vyprodané respirátory i dezinfekční gely. Taková je současná situace na trhu kvůli riziku nákazy novým koronavirem. Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně má vlastní know-how, které jí umožňuje tyto gely vyrábět. Díky Centru transferu technologií se tak děje v tzv. čistých prostorech.

 

„Poptávka po dezinfekčních gelech je v současné době enormní. Rozhodli jsme se proto obnovit produkci antibakteriálního gelu, což je výrobek, který máme již od roku 2014 řádně zaregistrovaný na ministerstvu zdravotnictví a dle zákona uvedený na trh. Know –how k němu jsme sami vyvinuli,“ sdělil rektor prof. Ing. Vladimír Sedlařík, Ph.D.

 

Naplňuje se tak účel Centra transferu technologií, které má propojovat základní a aplikovaný výzkum. Bez problémů jsou tady schopni vyrobit téměř 500 litrů gelu denně.

 

„Velké firmy gely nemají a dle posledních zjištění ho nebudou mít nejméně do konce března. Rozhodli jsme se proto, že univerzita bude gel vyrábět pro vlastní potřeby sama. Gel tak bude k dispozici studentům, zaměstnancům i návštěvníkům univerzity na všech fakultách, ale také například v univerzitní menze či mateřské školce Qočna. V rámci hygienických opatření tak vlastními kapacitami zabezpečíme Univerzitu Tomáše Bati jako celek,“ dodal rektor.

Ilustrační foto: chemická laboratoř na UTB

Hlavní složkou rychle působícího antibakteriálního gelu je líh. Dále je v něm obsaženo malé množství demineralizované vody, látka, způsobující gelovou konzistenci výrobku, konzervant a glycerin, který zabraňuje vysoušení pokožky.

 

Účinnost přípravku je téměř stoprocentní. „Spolehlivě ničí bakterie, viry i plísně a je možné jej používat pro běžnou dezinfekci rukou i k profesionálním účelům ve zdravotnictví,“ doplnil Ing. Tomáš Sáha, Ph.D. z Centra transferu technologií. „Výroba jedné várky v přístroji zvaném homogenizátor trvá asi 3 hodiny a výsledkem je cca 120 l gelu. Při výrobě a kompletaci výrobku mohou pomáhat i studenti UTB,“ řekl dále T. Sáha.

 

Vedení univerzity má také v plánu darovat tyto vlastní antibakteriální gely dětským domovům či domovům pro seniory.

 

Univerzita rovněž úzce spolupracuje s externí společností, která projevila zájem o know-how na výrobu antibakteriálního gelu. „Na základě licenční smlouvy jí byla poskytnuta práva na jeho výrobu. Nyní jej s úspěchem dodává na trh konečným zákazníkům,” vysvětlil rektor.

 

V souvislosti s rizikem nákazy koronavirem COVID-19 zavedla zlínská univerzita v tomto týdnu opatření jako zákaz pracovních cest zaměstnanců a výjezdů studentů do zemí, postižených koronavirem nebo pozastavení příjezdů zahraničních pracovníků a studentů z těchto zemí. Až do odvolání bylo zrušeno konání konferencí, sportovních a kulturních akcí. Nekoná se ani výuka na Univerzitě třetího věku.

 

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA