Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Za dárcovství kostní dřeně dostali ocenění

date_range 16.Bře, 2017 featured_play_list Aktuality

 

Hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek se setkal s dárci, kteří v průběhu loňského roku darovali kostní dřeň a přispěli tak k záchraně lidských životů. Byl mezi nimi i Radim Psota z Valašské Polanky, který se do registru dárců kostní dřeně zapsal na vsetínském hematologicko-transfuzním oddělení při vůbec první náborové akci, kterou Vsetínská nemocnice pořádala.

Radim Psota ve Vsetínské nemocnici již dříve daroval krev, do registru dárců vstoupil na podzim 2015, při první vsetínské náborové akci, podobně jako dalších 135 lidí ze vsetínského regionu. Do registru se tehdy zapsal i Martin Vráblík, bývalý reprezentant v alpském lyžování.

„Bylo to vlastně za pět minut dvanáct, těsně před mými pětatřicátými narozeninami," komentoval Radim Psota. Právě pětatřicet let je horní věková hranice pro vstup do registru, zapsat se mohou lidé od osmnácti let věku. Podmínkou je dobrý zdravotní stav, bez závažnějších zdravotních komplikací v minulosti.

Radim Psota z Valašské Polanky     foto Nemocnice Vsetín

Radima Psotu inspirovala manželka, která byla v registru již několik let. „Tři čtvrtě roku se nic nedělo, pak mi zavolali z Olomouce, abych přijel na kontrolní odběr. Následovaly dvě cesty do Plzně, vlastní odběr se uskutečnil počátkem srpna 2016," doplnil Radim Psota. Kostní dřeň mu odebrali s pomocí takzvaného separátoru. „Odběr trval čtyři hodiny, bylo to trochu nepohodlné, ale dalo se to vydržet," komentoval s úsměvem. Po odběru následovalo několik kontrol, poslední absolvuje Radim Psota rok po odběru kostní dřeně, tedy letos v srpnu. Všechny už ale probíhají ve Vsetíně. Radim Psota uvedl, že odběr kostní dřeně na něm nezanechal žádné negativní následky. „Cítím se lépe než před odběrem, imunita se nastimulovala," vysvětlil a dodal: „Je to velká náhoda, že právě moje kostní dřeň mohla někomu pomoci. Udělal jsem to rád."

Vsetínská nemocnice uspořádala či podílela se na pořádání celkem pěti náborových akcí do registru dárců kostní dřeně, při kterých se zapsaly tři stovky lidí. Naposled to byl koncem února Hokej na dřeň II, kdy přímo na zimním stadionu na Lapači do registru dárců kostní dřeně vstoupily bezmála tři desítky hokejových fanoušků i několik hráčů. Do registru dárců kostní dřeně je možné se zapsat i mimo speciální nábory, a to vždy ve středu při odběru krve od dobrovolných dárců. Zapotřebí se je předem objednat na telefonním čísle 571 818 605. Zde se můžete přihlásit také k odběrům plazmy, které Vsetínská nemocnice realizuje od února letošního roku, a konají se vždy v pondělí a v pátek. Dárcovství krve, plazmy i kostní dřeně zachraňuje lidské životy a zdraví.

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA