Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Významným osobnostem se udělovaly Ceny města Valašské Klobouky

date_range 19.Zář, 2024 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Předávání cen proběhlo ve farním kostele Povýšení sv. Kříže

V neděli 15. září ve Valašských Kloboukách oslavili Klobucké hody, které byly opět také vhodnou příležitostí k udělení Cen města Valašské Klobouky významným osobnostem. Za udržování tradice výroby valašských papučí obdržela cenu paní Marie Ročáková, za společenskou činnost dlouholetý člen osadního výboru Lipina i tamního SDH Vladimír Mlynárčik a za bohatou činnost v oblasti kultury představitelé národopisného souboru Klobučan Hana a Ladislav Tarabusovi. Paní Ročákovou při převzetí ocenění zastoupil syn Jaroslav Kolínek s manželkou, kteří v papučářské tradici pokračují. Manželé Tarabusovi si cenu převezmou dodatečně.

 

„Novým nositelům Ceny města Valašské Klobouky srdečně gratulujeme a vyjadřujeme jim velké uznání. Za každým z nich stojí mimořádné počiny, ať už se jedná o udržování místní tradice a vzácného rukodělného řemesla, o nezištné úsilí věnované občanům jedné z místních částí nebo o zásluhy na poli folklóru a lidové muziky. Svou prací a aktivitami obohacují nejen své nejbližší okolí, ale také naše město, které i reprezentují navenek,“ vyjádřil starosta Josef Bělaška. „Také oceňujeme, že si své poslání a zápal nenechávají jen pro sebe, ale předávají je s láskou svým následovníkům a společenství,“ poznamenal.

 

Marie Ročáková

 

Nositelka tradice šití valašských papučí. S jejich ruční výrobou začala v roce 1966 v družstvu Valaška, kde pracovala celý život. Řemeslo jí natolik přirostlo k srdci, že po odchodu do důchodu začala v roce 1991 s výrobou valašských papučí i doma.

 

Také tradiční kloboucké řemeslo také ráda prezentovala na různých kulturních akcích ve městě i za jeho hranicemi. Její pečlivost a šikovné ruce obdivovali návštěvníci například při Valašském kumštování či akcích na Kosence, ale také při různých slavnostech na Moravě a Slovensku. Zhotovovala také krojovou obuv pro mnohé folklorní soubory a valašské papuče ušila i pro dva prezidenty, kteří navštívili naše město. Jakožto nositelka tradice ruční výroby valašských papučí paní Ročáková vystupovala i v pořadu ČT Toulavá kamera.

 

Dodnes šije, ale už jen pro radost. Své řemeslo předala staršímu synovi, takže rodinná tradice šití valašských papučí na Kloboucku má svého pokračovatele.

 

Vladimír Mlynárčik

 

Člen osadního výboru Lipina a velitel SDH Lipina. Dlouhá léta se věnoval výchově mladé generace hasičů, kterou vedl k požárnímu sportu a účasti v regionálních soutěžích. Od roku 2003 byl členem Okresní odborné rady mládeže. Nyní působí jako rozhodčí na okrskových a jiných soutěžích.

 

Od roku 2007 také nepřetržitě působí v osadním výboru, kde se aktivně podílí na rozvoji místní části Lipina a podporuje všestranné spolkové dění. V souladu s posláním hasičů „Bohu ke cti, bližnímu ku pomoci“ je pan Mlynárčik vždy ochotný podat svou pomocnou ruku. Aktivně spolupracuje na organizaci různých akcí v obci, mimo jiné fašankového průvodu, hodové mše, dětského dne, mikulášské nadílky nebo rozsvícení vánočního stromu s kulturním programem. Také ale nezištně pomáhá při mimořádných událostech nebo iniciuje sbírky na pomoc potřebným. Podporuje místní komunitu a svým vzorem vede k solidaritě a pomoci také druhé.

 

Hana a Ladislav Tarabusovi

 

Představitelé Národopisného spolku Klobučan. Ladislav Tarabus už v dětství hrál na housle v cimbálové muzice Skřivánek pod vedením Milana Švrčiny. Působil ve vysokoškolském souboru Poľana, později v muzice souboru Vsacan. Podílel na založení souboru Klobučan a v roce 1983 založil i stejnojmennou cimbálovou muziku, kterou doteď kromě hry na kontry i umělecky vede. Na ni navázaly další generace muzikantů z dětské cimbálovky Klobučánek, kterou donedávna vedl. Podílel se na vydání několika CD dětských zpěváčků a písní z Valašskoklobucka.

 

Hana Tarabusová přišla do národopisného souboru Klobučan v roce 1981. Lásku k národopisu u ní podnítila tetička Libuše Sušilová, která ji zasvětila do krásy výšivek a zvyků. Společně s tanečnicemi Klobučanu později paní Tarabusová založila dětský soubor Klobučánek, který od roku 1999 i vede, a tak valašské tradice a písně předává dál. Je také nositelkou krajského ocenění za dobrovolnou práci s dětmi a mládeží.

 

Manželé Tarabusovi s generacemi muzikantů a tanečníků ze souboru Klobučan reprezentují náš folklór za hranicemi města, regionu i republiky. Pořádají valašské bály, setkání souborů, soutěže dětských zpěváčků, vánoční a velikonoční programy a další.

 

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA