Vstupte do bran kostelů a zažijte je v jiném světle
Otevřené brány v roce 2009 začínaly s devíti kostely, které nabízely vstupy zdarma s proškolenými průvodci. Možnost exkurze do sakrálního prostoru využilo tehdy 40 tisíc zájemců. V loňském roce poskytlo na 148 průvodců bezplatný výklad 86 668 návštěvníkům. V letošním roce vstupuje Zlínský kraj do dvanáctého ročníku projektu a otevírá brány 26 kostelů.
Do zahájení letošního ročníku Otevřených bran zasáhly regulace vlády vyvolané opatřeními proti šíření nákazy Covid-19. Nemohl se uskutečnit zahajovací koncert, který byl připravován pro širokou veřejnost ve spolupráci s farnosti a ZUŠ v Uherském Brodě.
„Je dobře, že díky současnému uvolnění regulací je možné, aby i v letošním roce program Otevřené brány umožnil zpřístupnit bohatý fond památek církevní povahy, zejména umělecky a historicky cenných kostelů a jejich mobiliářů ve Zlínském kraji,“ uvedl radní Miroslav Kašný. A dodal: „Doufám, že k nám bude podzim milosrdnější a budeme moci realizovat koncert při ukončení sezóny Otevřených bran 2020.“
Francova Lhota – Kostel sv. Štěpána Uherského
Kostel sv. Štěpána Uherského byl postaven v josefínském slohu. Stavbu podporoval hrabě Štěpán Illezhazy, a proto (jak se dočteme v kronice) bývá uváděn jako stavitel kostela. Podle něho je kostel – jako jediný na Moravě – zasvěcen sv. Štěpánovi, králi uherskému. Vysvěcen byl v roce 1787. Tehdejší oltářní plátno namaloval profesor Frydrych z Valašského Meziříčí. Při stavbě nových varhan v roce 2003 byl tento obraz nalezen, opraven, vsazen do nového rámu a umístěn zpět do chrámu na boční sloup. Později byl přemístěn do budovy fary. Další informace a otevírací dobu naleznete ZDE.
Horní Lideč – Kostel sv. Václava s betlémem
Kostel sv. Václava v Horní Lidči byl postaven na začátku 90. let 20. století na místě, kde původně stávala škola. Záměr postavit v obci nový kostel vyšel z iniciativy místních věřících, kteří dosud docházeli na bohoslužby do zcela zaplněného farního chrámu v Lidečku. Stavbou nového kostela se podstatně zlepšila dostupnost místa ke slavení bohoslužeb pro věřící z Horní Lidče a také se jim naplnila dávná touha mít v obci kostel. Velká část stavebních prací vznikla – jak je v tomto kraji zvykem – svépomocí, jen odborné práce byly zadávány místním firmám. Detailní popis a otevírací dobu najdete ZDE.
Vsetín – kostel Nanebevzetí Panny Marie
Kostel Nanebevzetí Panny Marie je poměrně netypickou církevní stavbou. Počátky jeho budování sahají přibližně do poloviny 17. století a řadí jej k významným památkám pobělohorského baroka, na Vsetínsku ojedinělým. Zajímavostí je, že byla tato stavba zpočátku budována jako zámek hraběte Jiřího Illesházyho, uherského šlechtice, kterému město a jeho přilehlé okolí náleželo. Vpádem uherských rebelů byl však nedaleký původní dřevěný kostelík zničen, a tehdejší majitel panství se proto rozhodl věnovat svůj nedostavěný zámek i s kaplí církvi na zřízení nového kostela, fary a školy. Detailní popis a otevírací dobu najdete ZDE.
Velké Karlovice – Kostel Panny Marie Sněžné
Kostel Panny Marie Sněžné byl postavený v polovině 18. století a je nejhodnotnější historickou památkou obce. Jeho půdorys má zcela jedinečný tvar rovnoramenného kříže, a tudíž má tato stavba poměrně složitou konstrukci. Její obvod je zalomen do 24 úhlů. Nad středem kostela je barokní věžička s dvoustupňovou cibulovitou bání. Zajímavé ovšem je, že na jejím vrcholu nenajdeme kříž, ale růžici. Kostel má dva zvony, které se rozeznívají pomocí řemenů spuštěných přímo doprostřed interiéru. Větší z nich – Panny Marie Pomocnice křesťanů – byl vyroben v České u Brna v roce 1861 a váží asi 120 kg. Menší zvon sv. Jiří pochází z roku 1929, byl vyroben v Brně a váží asi 80 kg. Detailní popis a otevírací dobu najdete ZDE.
Otevřené brány fungují díky jedinečné spolupráci Zlínského kraje, měst, obcí a farností.
-tz-