Vojenské muzeum Loučka zve ke společné modlitbě
V předvečer 72. výročí úmrtí otce Emila Josefa Kapauna (+ 23. 5. 1951) Vás zve Vojenské muzeum Loučka ke společné modlitbě růžence v pátek 19. května 2023 ve 20 hodin.
Modlit se bude u repliky kříže, jehož originál nechal zhotovit Gerald Fink, stíhací pilot židovského původu, který byl transportován do zajateckého tábora až po smrti otce Emila a nikdy se s ním nepotkal. Přesto tvář Krista nese Kapaunovu podobu.
Součástí modlitby je ikona služebníka Božího otce Emila Josefa Kapauna a socha Panny Marie Svatohostýnské.
Při modlitbě budeme myslet také na všechny oběti 2. světové války (zejména na oběti operace Anthropoid a operace Silver A).
A společně s papežem Františkem a našimi biskupy přidáme také své modlitby za mír na Ukrajině a v Súdánu.
Další úmysly můžete posílat ve zprávách.
Přímý přenos budeme vysílat na facebooku Vojenského muzea Loučka ZDE.
Video: pozvánka
Emil Josef Kapaun
Narodil se v rodině českých přistěhovalců. V roce 1940 byl vysvěcen na kněze a v roce 1944 vstoupil do armády, kde sloužil jako vojenský kaplan. V letech 1945–46 sloužil v Indii a Barmě. Poté absolvoval postgraduální studium na katolické univerzitě ve Washingtonu. V roce 1948 se vrátil ke službě vojenského kaplana, o dva roky později byl z Japonska povolán do Severní Koreje.
Během korejské války byl v listopadu 1950 zajat v bitvě o Unsan. Zemřel v zajetí 23. května 1951 ve věku 35 let.
Posmrtně byl vyznamenán Distinguished Service Cross. V současnosti probíhá jeho kanonizační proces a v roce 1993 mu udělal papež Jan Pavel II. titul Služebník Boží. Dne 11. dubna 2013 obdržel od Baracka Obamy posmrtně nejvyšší americké vojenské vyznamenání Medaili cti. V roce 2021 byly nalezeny na Pearl Harboru jeho ostatky a slavnostně převezeny do katedrály Neposkvrněného početí Panny Marie ve Wichitě.
Skutky Pána Ježíše dosvědčily, kým byl. Naše skutky ukážou, kým jsme my.
-tz-