Valašské Klobouky se pustí do rozšíření školky za 77 milionů korun
O tři nová oddělení se na podzim začne rozrůstat valašskokloboucká mateřská škola. Zařízení má dnes zcela naplněnou kapacitu pro 150 dětí, a navíc provozuje dětskou skupinu, kam dochází další více než dvě desítky dětí od 2,5 let. Díky nástavbě nad hospodářskou budovou v jejím areálu vznikne kompletní zázemí pro 56 dětí, takže bude možné lépe uspokojit převis poptávky ze strany rodičů. Spolu s přístavbou se bude rekonstruovat také školní kuchyně a kotelna. Rozšíření školky vyjde na 77 milionů korun. Až 90 % uznatelných nákladů pokryje dotace z programu IROP Ministerstva pro místní rozvoj.
„Rozšíření mateřské školy o nový pavilon bude vůbec největší investiční akcí v novodobé historii města. Prostředky, které si tato modernizace vyžádá, považujeme za nejlépe investované, protože budou sloužit k vytvoření komfortního prostředí pro generace našich nejmenších. Zajištění dostatečné kapacity mateřské školy je také signálem pro mladé lidi, že v našem městě mohou zakládat rodiny bez obav z toho, jestli budou mít pro své děti možnost předškolního vzdělávání,“ uvedl starosta Josef Bělaška.
Kapacita nedostačovala dlouhodobě
Kapacita mateřské školy už nedostačovala poptávce dlouhodobě, loni se dokonce situace řešila vybudováním zázemí a zřízením dětské skupiny v prostorách domu dětí a mládeže. „Do roku 2024 má školka udělenou výjimku pro přijetí většího počtu dětí, ale ani tak jsme nemohli vyhovět všem žadatelům a museli jsme vydávat rozhodnutí o nepřijetí. Podle demografického vývoje v našem městě navíc vidíme, že nám budou do školky přicházet silné ročníky, a proto je chystaná přístavba velmi důležitá,“ vysvětlila ředitelka mateřské školy Ivana Sáblíková.
Rozšíření školky zahrne nástavbu patra na hospodářském pavilonu, rekonstrukci a navýšení kapacity kuchyně a modernizaci plynové kotelny. „V nástavbě jsou vyprojektována tři oddělení, jedno s kapacitou 16 míst pro děti ve věku od dvou do tří let a dvě oddělení po 20 místech pro děti od tří do šesti let. Každá třída bude mít hernu a nezbytné zázemí, které bude tvořit šatna, bezbariérové toalety a umývárna, prostor pro přípravu pokrmů, sklad, úklidová místnost a také šatna a sociální zařízení pro personál,“ popsal Radek Bařinka, vedoucí odboru investic a strategického rozvoje. K obsluze patra přibude také nový výtah. Stávající objekt školky pak dostane bezbariérovou toaletu.
Musí se vyměnit a posílit stropy. Vybuduje se provizorní kotelna
Protože hospodářská budova není staticky připravená pro další patro, je nejprve nutné stropy vyměnit a posílit, teprve pak naváže hrubá stavba. Plochá střecha nové přístavby bude uzpůsobená pro zamýšlené umístění fotovoltaických panelů, které budou zabezpečovat elektrickou energii a ohřev vody. Rekonstrukce přinese také nová okna a dveře a vnější plášť objektu dostane po zateplení i novou fasádu.
Ve venkovním areálu školky dále dojde ke zbudování nové dešťové a splaškové kanalizace, včetně instalace retenční nádrže na užitkovou vodu. Počítá se také s vydlážděním nových chodníků a vstupu do areálu.
Realizace by mohla započít v září, dokončení stavby bude záviset na charakteru počasí v zimním období. „Při rekonstrukci bude mimo provoz školní kotelna. Protože bude nutné hlavní objekt školky nadále zásobovat teplem a teplou vodou, bude ve spojovacím krčku vybudována provizorní plynová kotelna i s ohřívačem vody,“ upřesnil k chodu Radek Bařinka. „Jídlo se bude po dobu výluky kuchyně připravovat ve školní kuchyni sousední základní školy,“ dodal.
-tz-