V zamořené oblasti instalují ohradníky
V oblasti zamořené africkým morem prasat bude instalováno 10 000 až 12 000 pachových ohradníků. Na tom se společně domluvili zástupci krajské veterinární správy a Zlínského kraje. Ohradníky budou umístěny u silnic kolem zamořené oblasti v okrese Zlín a měly by nakažené zvěři zabránit, aby se prasata dostávala mimo zamořené pásmo ven a šířila nákazu dále.
Ohradníky budou instalovány okolo silnice v délce asi 50 kilometrů, která vede z Lukova do Fryštáku, přes Zlín, Lípu, Veselou, Slušovice a Hrobice. Pachové ohradníky se již několik let úspěšně používají kolem silnic k tomu, aby pomáhaly primárně eliminovat střety zvěře s motorovými vozidly. Použitá aplikovaná pěna obsahuje směs pachů spáleniště, predátorů a člověka, což na zvířata působí odpudivě a těmto místům se tak raději vyhýbají. „Od tohoto opatření si slibujeme to, že ohradníky zabrání migraci prasat a tím i dalšímu šíření moru," řekla Margita Balaštíková, krajská radní odpovědná za oblast životního prostředí a zemědělství.
V zamořené oblasti bude instalováno zhruba 12 000 pachových ohradníků |
Předpokládané finanční nároky na realizované opatření jsou 250 až 300 tisíc korun, které budou hrazeny z ministerstva zemědělství.
V souvislosti s výskytem afrického moru prasat Státní veterinární správa ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství již vydala nařízení s cílem zabránit šíření nákazy. Nařízen je intenzivní celoroční lov přemnožených divokých prasat na celém území České republiky. Ve vytyčené oblasti přiléhající k tzv. zóně zamoření, tedy okresu Zlín však platí úplný zákaz odlovu divokých prasat. Případný lov divočáků v oblasti výskytu nákazy totiž zvyšuje nebezpečí jejího rychlého přenosu, protože vyplašená zvěř by mohla zaběhnout do větší vzdálenosti. V zamořené oblasti se také výrazně zpřísnila pravidla pro domácí chovy prasat.
-tz-