Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

V praktické škole cítíte domácí atmosféru

date_range 19.Čvn, 2016 featured_play_list Aktuality

16. června 2016 se na Základní škole praktické v Horní Lidči konal Den otevřených dveří. Zájem veřejnosti byl velký. Školu navštívila více než stovka lidí a v půl jedenácté bylo v jejich prostorách přeplněno.

Škola disponuje dvěma budovami a zahradou. Na první pohled vypadá, že je těch několik desítek let, co stojí, pořád stejná a nic se nezměnilo. Pocitu se zbavíte, jakmile přejdete dveře školy. Zapomenete na to, kde jste. Z každého místa, koutu, učebny, pracovny nebo speciálních místností na Vás dýchne domácí příjemná atmosféra. "Naše škola je rozdělena na dvě části. Nahoře je praktická škola, kde se standardně vyučují děti. Ve spodních prostorách budovy jsou zařízené speciální třídy, které slouží jako pracoviště nebo terapeutické či rehabilitační místnosti pro různě mentálně postižené děti," popisuje hornolidečskou základní školu praktickou její ředitel Karel Barvík.

Jedna z učeben Základní školy praktické v Horní Lidči

Ve škole se začalo učit před sedmačtyřiceti lety a v nedávné době zařízení prošlo velkými opravami. Škola má bezbariérové přístupy, keramickou dílnu, hřiště, zahradu a školní pozemek. Její kapacita je padesát míst. "Chodí k nám děti z dvanácti obcí na Vsetínsku a Valašskokloboucku. Čtyři žáci k nám jezdí ze Vsetína," vypráví ředitel školy. Zařízení je od loňského roku certifikovaným pracovištěm bazální stimulace, kterých je ve Zlínském kraji osm. V okrese Vsetín pouze jedno, a to v Horní Lidči.

Škola klade důraz na praktickou připravenost žáků. "Žáci mají šest hodin praktického vyučování za týden. Součástí osnov je také cizí jazyk," vysvětluje Karel Barvík. O zručnosti školáků svědčí například vyrobené dřevěné krmítka pro ptáky nebo stolečky na sezení, které v hodinách vyrábí. Lektorem jim je přímo ředitel školy. "Víte v hodinách nejde o to, aby žáci dokázali stlouct několik desek k sobě, ale aby se s materiálem naučili plnohodnotně pracovat." Škole se to daří. Žáci přecházejí na střední odborná učiliště, kde patří k nejlepším.

Škola má také družinu

Dalším cílem školy je pomocí specifických výchovných, vzdělávacích a rehabilitačních metod poskytovat žákům s těžkým zdravotním postižením komplexní péči. Vybavit je dovednostmi a znalostmi na úrovni, která je pro ně dosažitelná a připravit je tak na další vzdělávání, pracovní a sociální uplatnění ve společnosti. "Většinu pomůcek do vyučování si vytváříme sami podle individuálních potřeb každého dítěte," říká Silvie Matůšová, která vzdělává děti právě v základní škole speciální. Nadšení pro práci a láska k dětem z ní vyzařuje v každém slově. "Víte, já nechodím k učitelům na hospitace, já se k nim chodím učit," sděluje na závěr ředitel základní školy praktické a speciální Karel Barvík.

O šikovnosti žáků školy se můžete přesvědčit na výstavě, která je k vidění v prostorách obecní knihovny v Horní Lidči. K zhlédnutí je až do konce června letošního roku.

Ludmila Brousilová

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA