V Janové se chystali na Velikonoce
Oslavy jara. Dlouhé tisíce let vítá lidstvo různými způsoby konec zimy a začátek hojnosti. Mnohem, mnohem dříve než v tyto dny začali křesťané slavit zmrtvýchvstání Krista. K oslavám probouzení fauny i flóry, k vítání skotačivé a věčně veselé Vesny, bohyně mládí, lásky, života a jara, se chystali i v Janové.
Na jarní krášlení domovů pozvali 27. března turisté z Janové a v pondělí 30. března zase kroužek Šikulka. Turisté si přizvali do své velikonoční dílničky svou již osvědčenou uměleckou lektorku Karolínu Papšíkovou z Liptálu. Původem Janovjanka má bezednou mošnu nápadů, a tak navštívit dílničku třeba i opakovaně je vždy zárukou, že si domů odnesete něco nového a stoprocentně hezkého.
Pro letošní svátky velikonoční si Karolína pro své věrné připravila výrobky z textilií a ozdoby z plsti. V pozdním odpoledni se zájemci sešli v budově školy a hned se vrhli do práce. Děti, maminky i babičky si vybraly podle vzorů a především oku lahodící velikonoční doplňky domácnosti. Na podobných setkáních přítomné již dávno opustily obavy, že by snad některé výrobky manuálně nezvládli. S radou a s pomocí Karolíny Papšíkové si svou krásu vytvoří i člověk, který má, jak se říká, obě ruky levé.
V Janové se chystali na Velikonoce fotogalerie |
V pondělí, opět v budově školy, se učebna proměnila v jarní duhovou vílu. Dokonce se v tento den nad Janovou stala skutečností jedna z krásných slovanských pověstí. Přišla první jarní bouřka. To znamená, že se bůh Perun zadíval do krásných očí Vesny, objal ji a v té chvíli mu vypadlo z ruky hromovládné kopí. To byl první jarní blesk, který odehnal zlé duchy a ukončil vládu Vesniny neplodné sestry Morany.
Na velikonoční dílničku pozvali všechny zájemce malí šikulové z kroužku Šikulka, který vede Kateřina Kovaříková. Třída se zaplnila doslova a do písmene všemi generacemi. Přihlížela nemluvňata, tvořila spousta dětí, tatínci, maminky i babičky. Přítomen byl rovněž ředitel školy Michal Lucbauer, a když zrovna maminky tvořily, zastoupil je jako bavič.
Vzácnou návštěvou byla odbornice na rukodělnou krásu Miroslava Jurečková, která nejen, že donesla na ukázku své výrobky, ale také učila zájemce základům drátkování na vejce. Odpoledne nabízelo opravdu nepřeberné množství možností.
Nechybělo zde ani typické velikonoční pohoštění s velikonočními beránky a speciální čaj z Orientu. Doslova před očima vyrůstaly z naprosto obyčejných materiálů krásné velikonoční ozdoby, kterými se každá domácnost může chlubit bez uzardění. Nebo ji dívky můžou darovat svému vyvolenému, který ji pořádně tatarem vyšlehá. Jak se rodila krása a jak se vítalo jaro, si můžete prohlédnout ve fotogalerii, kterou naleznete v odkaze pod fotografií v článku.
text a foto: Radomír Dolanský