Úraz nebo zlomenina? Otrava či popálenina? Co s tím a jak na to?
Ve dnech 13. a 20. října připravil realizační tým projektu MAP pro pedagogy mateřských a základních škol z ORP Valašské Klobouky školení první pomoci. Pořádaných akcí v Domě na rohu ve Valašských Kloboukách se v obou termínech zúčastnilo celkem 46 osob.
Kurzem pedagogy provázela zdravotní sestra s mnohaletou praxí, předsedkyně místní skupiny Českého červeného kříže Valašské Klobouky, paní Ludmila Šulcová. Žena, která se ve svém volném čase velmi aktivně věnuje všem věkovým kategoriím. V rámci kroužku mladého zdravotníka vychovala již několik generací dětí, které dosahují velmi dobrých výsledků v soutěži “Hlídky mladých zdravotníků“. Aktivně se zapojuje i do dění ve Valašských Kloboukách.
Celý program byl rozdělen na části, které se věnovaly určitému druhu zranění a jeho následnému správnému ošetření. Vše bylo doplněno praktickými ukázkami a následovalo procvičování ve dvojicích. Pedagogové tak mohli prezentované informace ihned zúročit a vše si vyzkoušet v praxi.
V první části školení byla pedagogům představena aplikace Záchranka, která může být velmi nápomocná při řešení krizové situace, protože je přímo napojena na systémy záchranných služeb v celé České republice. Napomáhá zejména při lokalizaci polohy zraněných ve špatně přístupném terénu příp. na horách. Podporována je tato aplikace i na území jiných států, kterými jsou např. Rakousko, Maďarsko a Slovensko.
Následně se lektorka věnovala druhům krvácení a jejich co nejúčinnější formě zastavení. Bylo zmíněno, že pomocí různých obvazových technik lze zastavit např. žilní a tepenné krvácení či krvácení z úst či nosu. Tyto techniky byly prezentovány i s využitím materiálů, které je možné aplikovat v případě, že nemáme v krizové situaci vhodný obvazový materiál.
Další části se zaměřovaly na stavy bezvědomí, řešení infarktu myokardu, mozkové mrtvice, hypoglykemie, resuscitaci dospělé osoby i dítěte. Všechny situace se paní Šulcová snažila pomocí názorných ukázek pedagogům vysvětlit. Ti si mohli v praxi vyzkoušet zotavovací polohu, resuscitaci, a dokonce byla možnost použití i mobilního defibrilátoru u dospělé osoby i dítěte.
Velmi častými úrazy u dětí v mateřských i základních školách bývají zlomeniny končetin, které si nejčastěji přivodí v tělesné výchově. Předvedeny byly různé možnosti, jak poranění zafixovat. Čas byl věnován i popáleninám a otravám.
Pedagogové v celém průběhu školení konzultovali s paní Šulcovou případy, se kterými mají dosavadní zkušenosti, případně ty, které by mohly nejčastěji nastat. Velmi se zajímali o jejich nejlepší možné řešení.
Díky mnohaletým zkušenostem paní lektorky byl celý průběh školení obohacen o zajímavé případy z praxe.
„Vzhledem k tomu, že účastníci byli nesmírně nadšeni ze školení, aktivně se zapojovali do simulovaných situací a hodnotili ho velmi pozitivně, budeme se snažit tuto aktivitu opět v budoucnu zrealizovat,“ uvedla Bc. Pavlína Vaňková, manažerka MAP.
-tz-