Unikátní svatohubertská mše ve Vsetíně
V neděli 16. 11. 2014 se ve vsetínském kostele Nanebevzetí Panny Marie konala svatohubertská mše pro myslivce vsetínské římskokatolické farnosti. Mši celebroval za přítomnosti vsetínského faráře a děkana Františka Krále farář z Dubu nad Moravou ThLic. Jan Kornek (ThLic. – akademický titul licenciát teologie, jeden z nejvyšších akademických gradů – pozn. aut.), kterému se někdy také přezdívá lovec v sutaně.
Farář Jan Kornek se narodil v polském Folwarku. Vzepřel se přání rodiny a utekl do kněžského semináře v polské Nice. Seminář dokončil v Olomouci, kde byl také vysvěcen. Má za sebou úspěšné působení v řadě farností. Například za Kostelec u Přerova hrál fotbal a mužstvu se po pětadvaceti letech podařilo postoupit do vyšší soutěže. V současné době nebývale pozvedl ve všech směrech činnost farnosti v Dubu nad Moravou a Charvátech.
Jen v Dubu nad Moravou má Jan Kornek jako myslivec na kontě již pěknou řádku divočáků a srnců. Může se taktéž pochlubit jelenem patnácterákem nebo desetiletým jelenem. V roce 2009 ulovil největšího muflona v České republice a jako lovec vycestoval i do Kanady (více www.josefhurt.cz).
O tyto zážitky se farář a myslivec Jan Kornek podělil se vsetínskými farníky ve zcela zaplněném kostele. Svatohubertská mše byla zahájena nesením trofeje jelena šestnácteráka, kterého ulovil člen Mysliveckého sdružení Janová – Ústí Josef Mikulenčák mladší dne 6. 12. 2013. Podle sdělení mysliveckého hospodáře Jana Machalce jde o největší úlovek za celých dvacet let trvání MS Janová – Ústí. Účastníkem mše byl rovněž geneticky asi nejstarší myslivecký pes Bloodhound (nebo též bladhaund) nazývaný také svatohubertským psem, vedený Martinem Geržou. Členy průvodu byli i sokolníci s dravci rarohy velkými.
Unikátní svatohubertská mše ve Vsetíně (foto Radomír Dolanský) fotogalerie zde |
Úvodem farníky svým důstojným přednesem pozdravil zástupce Světského Rytířského řádu Černých myslivců pobeskydských. Slavnostní atmosféru mše podtrhovali excelentní trubači a pěvci Vojenských lesů a statků ČR – divize Lipník nad Bečvou a ZUŠ Potštát. Jejich velmi úspěšnou činnost pod vedením ředitelky Jany Kozubíkové můžete sledovat na stránkách www.zuspotstat.cz. Horny a zpěv v akustice kostela zněly opravdu vznešeně.
Vyvrcholením mše byly jako poděkování symbolicky předány dary. Obraz svatého Huberta, borlice, klobouk, lovecký tesák a chléb a víno jako obětní dary k proměnění.
Svatohubertskou mši zorganizovali členové Mysliveckého sdružení Janová – Ústí. Hybnou silou nejen sdružení, ale i celé akce byl Josef Mikulenčák z Janové. Jeho díky však míří k všem členům, jejich manželkám a řadě kamarádů, bez jejichž pomoci by se tak důstojnou oslavu myslivosti a svatého Huberta, patrona myslivců, nepodařilo zorganizovat.
Poněvadž se jednalo o slavnostní mši pro všechny farníky vsetínské farnosti a i vzhledem k závěru roku rodiny, pozvali myslivci společně s farářem Františkem Králem k pohoštění v prostorách zahrady a fary všechny přítomné. V nabízeném menu si mohli pochutnat na bažantí polévce s knedlíčky a nudlemi, pečeném divočákovi se zelím a bramborovým knedlíkem, svíčkové z jelena s houskovým knedlíkem, šípkové omáčce, daňčím řízku a bramborovém salátu, zvěřinové směsi, srnčím a daňčím guláši nebo pečeném bažantovi. Z nápojů bylo podáváno svařené víno, pivo, slivovice, čaj a samozřejmě nealko.
Svatohubertská mše ve vsetínském kostele Nanebevzetí Panny Marie byla opravdu důstojnou oslavou patrona myslivců svatého Huberta, ale i myslivosti jako takové.
Radomír Dolanský