

Tři muzikanti z Bílých Karpat dostali ocenění

Jako výraz uznání a poděkování za celoživotní rozvoj kultury v oblasti lidové hudby předal radní Jan Pijáček třem významným osobnostem hudebního života pamětní medaili Zlínského kraje. Stalo se tak v sobotu 19. srpna ve Valašských Kloboukách během 15. ročníku Setkání muzikantů v Bílých Karpatech. Ocenění z jeho rukou obdrželi Antonín Bařinka, Josef Blinka a Milan Přívara.
„Lidová hudba patří k největšímu bohatství našeho kraje, na nějž můžeme být právem hrdi. Jsem proto nesmírně rád, že jsem se tu dnes mohl setkat s jejími třemi významnými nositeli, kteří již desítky let rozdávají prostřednictvím muziky lidem radost a navíc svůj um a bohaté zkušenosti ochotně předávají mladé generaci a pomáhají tak zachovávat tradiční lidovou kulturu stále živou. Za to si zaslouží naše velké poděkování a vděčnost," uvedl Jan Pijáček.
![]() |
Tři muzikanti z Bílých Karpat dostali ocenění Foto: Město Valašské Klobouky |
Profily oceněných
Antonín Bařinka
Jako muzikant i jako pedagog významně zasáhl do vývoje folklorního hnutí na Valašsku. Od roku 1965 se zaměřuje na výchovu mladých muzikantů v základních uměleckých školách. Stál u zrodu několika dětských cimbálových muzik, pro které upravuje lidové písně. Z těchto souborů vzešla řada pokračovatelů, kteří zakládají další muziky. Jeho významným dílem je také kniha „Valašské Klobouky – Město hudby", kterou věnoval svému rodnému kraji.
Josef Blinka
Přes 20 let se věnuje výchově mladých muzikantů, za tu dobu pracoval s více než 500 žáky. Ovládá hru na akordeon, klavír, varhany, trubku a také zpívá. V současnosti hraje v kapele Horňané, za sebou má hostování v kapelách Polančanka, Lidečanka, Straňanka, Kotáranka, ve Vsetínském dechovém orchestru nebo v Beskydské muzice. Mezi jeho největší hudební úspěchy patří 3. místo na Zlaté křídlovce ve Strážnici. Během své kariéry vystupoval také v Polsku, Německu, Rakousku, Itálii nebo Chorvatsku.
Milan Přívara
Také on se dlouhá léta věnoval hudební výchově dětí a mládeže. Vyučoval hru na akordeon, klavír, zobcovou flétnu, klarinet, saxofon, vedl akordeonové soubory či dětský pěvecký sbor. Působil na hudebních školách v Uničově, Dlouhé Loučce, Fryštáku a Zlíně. Spolupracoval se soubory Kašava, Maryjánek, Vínek a Lukovjánek. V Kostelci – Štípě založil pěvecký sbor Radost a hraje na varhany v kostele Všech svatých ve Hvozdné. Aktivní je i v publikační činnosti, vytvořil několik zpěvníků.
-tz-

TOP REKLAMA










