Titul Kamarádka knihovna putuje do Klobouk
Městská knihovna Valašské Klobouky se od začátku června pyšní titulem Kamarádka knihovna, který jí spolu s 1. místem v příslušné kategorii udělil Svaz knihovníků a informačních pracovníků. Stejnojmenné soutěže, která hodnotí nabídku a kvalitu služeb především dětským čtenářům, se zúčastnilo více než sedm desítek biblioték, z nichž do finálového kola postoupilo 14 z nich. Kloboucká knihovna zabodovala v získaných vysvědčeních od svých čtenářů, v počtu přihlášených dětí do 15 let i v bohaté nabídce doprovodných akcí a projektů. Předávání ocenění proběhlo v Knihovně Jiřího Mahena v Brně.
„Srdečně gratuluji kloboucké knihovně a jejím knihovnicím k získání titulu Kamarádka knihovna a jsem si jistá, že přesně vystihuje přístup, jaký ke čtenářům pracovnice mají. Knihovna pracuje s dětmi už v předškolním věku a dále je pravidelně oslovuje v době žákovských a studentských let. Nabízí jim nejen pravidelné literární besedy, ale i soutěže či zábavné a tvořivé projekty, kterými děti ke čtení připoutává, a tak jim pomáhá budovat si celoživotní vztah ke knihám," vyjádřila starostka Eliška Olšáková.
Kolektiv valašskoklobouckých knihovnic s ředitelem Jaroslavem Balouškem přebírá ocenění |
„Rád bych vyjádřil poděkování za dobrou práci s dětským čtenářem kolektivu Městské knihovny Valašské Klobouky a speciálně pak knihovnici dětského oddělení Ladislavě Jařabové. O tom, že knihovna dokáže děti upoutat, svědčí například 62% zaregistrovaných čtenářů do 15 let z celkového počtu obyvatel města," uvedl Jaroslav Baloušek, ředitel Kulturního a vzdělávacího střediska Valašské Klobouky.
Soutěž Kamarádka knihovna vyhlašuje Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR pod záštitou Ministerstva kultury ČR od roku 2007, a to s cílem motivovat knihovny k lepším službám a co největší vstřícnosti k dětským uživatelům.
Valašskokloboucká městská knihovna takový přístup prokazuje mimo jiné organizováním akcí pro prvňáčky i další školní třídy, pro děti ze školní družiny, z rodinného centra i z dětského domova, ale také pro studenty a přespolní žáky. Nechybí pořádání výstav, besed, dnů otevřených dveří, soutěží a dalších projektů. „Z úspěšných aktivit vzpomeňme například čtenářskou soutěž Lovci perel, akce Král slabikář a Knížka pro prvňáčka, oblíbené Noci s Andersenem, pravidelné knihovnice lekce a dílničky, ale také již tradiční autorská čtení mladých literátů," jmenovala z aktivit knihovnice Jana Dorňáková. Hodnotící porotu také zajímala vysvědčení, která knihovně vystavily samy děti, dále provozní doba dětského oddělení, počet výpůjček na jednoho čtenáře nebo přírůstek knihovního fondu.
-tz-