Speciální škola v Horní Lidči oslavila 55 let od svého založení
V pátek 17. května proběhlo na Základní škole Horní Lideč 130 setkání bývalých a současných zaměstnanců při příležitosti výročí 55 let od založení školy. Proběhlo ve velmi přátelské atmosféře. Při prohlídce školy byli účastníci mile překvapeni, jakými změnami prošly v průběhu let vnitřní prostory obou školních budov.
Z historie školy:
V září 1969, v dřívějších německých objektech finanční správy, které prošly velkou rekonstrukcí, byla zřízena malotřídní zvláštní škola pro obvod Horní Lideč. Ve školním roce 1969/70 zde nastoupilo prvních 8 žáčků, které vyučovala paní ředitelka Jarmila Hřebačková. Počet žáků, tříd a také učitelů se postupně navyšoval. Nejvíce žáků (71) navštěvovalo školu ve školním roce 1985/86. Od školního roku 1995/96 byla ve škole zřízena pomocná (později speciální) třída. Ve škole proběhlo několik rekonstrukcí, z nichž nejdůležitější byla plynofikace a rekonstrukce suterénů, při které bylo vybudováno zázemí pro speciální třídy, šatny a sociální zařízení. V roce 2005 došlo ke změně názvu školy na Základní škola praktická Horní Lideč. V roce 2012 zahájila činnost školní družina. V roce 2016 byl opět změněn název školy na současný – Základní škola Horní Lideč 130. Ve vedení školy se od jejího založení vystřídalo 6 ředitelek a ředitelů. Rozjezd školy zajistila již zmiňovaná paní Jarmila Hřebačková. Tu nahradila v roce 1970 Miloslava Kašparová. V roce 1973 nastoupila do funkce ředitelky školy paní Ludmila Vráželová, v roce 1977 pak paní Marie Škývarová. Nejdelší 25-leté období vedl školu pan Karel Barvík, kterého pak po odchodu do důchodu vystřídal současný ředitel Jiří Plášek. Od založení školy v ní pracovalo na 70 zaměstnanců.
Současnost:
V současné době škola působí ve dvou původních zrekonstruovaných budovách. Samozřejmostí jsou bezbariérové přístupy. Jedná se o malotřídní školu rodinného typu, kde se všichni dobře znají a navzájem si pomáhají. Jsou zde 3 základní a 3 speciální třídy. Ve škole se vzdělávají žáci se speciálními vzdělávacími potřebami – s mentálním a kombinovaným postižením. O žáky se ve třídách, kromě učitelů, starají také asistentky pedagoga a ve družině pak vychovatelky. Školu navštěvuje v současné době přibližně 40 žáků. Dojíždějí do školy z 15 okolních, ale i vzdálenějších obcí a měst. Paní asistentky a vychovatelky zajišťují doprovod dětí ze Vsetína až do školy.
Bývalý název základní škola praktická, zřejmě nejlépe vystihoval činnost a filosofii školy. Jejím cílem je připravit žáky co nejlépe do praktického života. Žáky základní školy, připravit ke studiu učebních oborů tak, aby je zvládli a stali se z nich kvalitní řemeslníci a žáky speciálních tříd, pokud je to reálné, naučit jednoduché sebeobslužné a praktické činnosti, které jim umožní s co největší mírou samostatnosti fungovat v běžném životě. U žáků s těžším a kombinovaným postižením je nedílnou součástí výuky velké množství rehabilitačních a terapeutických činností, včetně „bazální stimulace“ a také využívání školních smyslových místností (snoezelenů).
Více informací o škole najdete ZDE.
-TZ-