Slavičín je lépe chráněn před povodněmi. Má digitální řešení
Střídající se sucho s přívalovými dešti i neobvyklá zima s rychle tajícím sněhem. To vše je realita, která ještě před pár lety nebyla v takové intenzitě myslitelná. I proto Slavičín reagoval komplexním projektem, který zajišťuje připravenost města na povodně.
„Již při mém nástupu do funkce v roce 2018 jsme věděli, že povodňový plán je potřeba zmodernizovat a zaktualizovat. Jsem proto velmi rád, že k tomu nakonec došlo. Součástí nových řešení je také jeho digitální verze a digitální monitoring výšky hladiny vodního toku,“ sdělil slavičínský starosta Tomáš Chmela.
Nový povodňový plán a zařízení pro snímání výšky hladiny je součástí většího projektu, který Slavičín uskutečnil za přispění prostředků z Evropské unie. Digitální verze povodňového plánu pak umožňuje vzdálený přístup přes systém POVIS (Povodňový informační systém). Na webu města jej pak občané naleznou v sekci „Ochrana obyvatel.“
A k čemu vlastně povodňový plán slouží? Je to dokument, který nastiňuje způsob organizace záchranných a zabezpečovacích činností při povodních. Tyto práce vyžadují vysokou součinnost mezi hasiči, městem a dalšími organizacemi či firmami na území města.
Jak dále uvedl starosta města Tomáš Chmela, „Slavičínu se naštěstí nejničivější povodně spíše vyhýbají. Stoletou vodu Slavičín zažil v roce 1972 a poslední blesková povodeň město zasáhla v roce 2020. Ta přinesla srážky o síle 37 litrů na metr čtvereční, které nestíhala brát kanalizace hlavně v centru města. Naštěstí natropila menší škody v podobě vytopených sklepů a zahrad. I tak ale náklady na jejich likvidaci šly do statisíců korun.“
Běžná výška hladiny místního vodního toku Říka je jen okolo 20 centimetrů. I tento drobný tok ale může právě při povodňových stavech nabrat výšku výrazně přes jeden metr. Součástí celého projektu je i digitální hladinoměr, který výšku vodního toku setrvale monitoruje a přenáší do online prostředí. Ochranu před povodňovou vlnou dále zesiluje také nedávno vybudovaný poldr v místní části Nevšová.
-tz-