Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Školní jídelna uspěla se svým menu

date_range 11.Zář, 2016 featured_play_list Aktuality

 

V Brně se o titul nejlepšího školního jídla roku utkala desítka jídelen z celé republiky. A měly nesnadný úkol: bezmasé tříchodové menu, které stojí maximálně 34 korun a musí být uvařené do dvou hodin. Porota je do finále klání vybrala z 52 účastníků. V soutěži nakonec zvítězilo zařízení školního stravování F-gastro catering z Vrchlabí. Odborníky zaujalo farmářskou polévkou, houbovým rizotem a netradičním dezertem, fazolovým brownies s banánem.

Kromě vítězného menu u poroty zabodoval také paprikový lusk plněný kuskusem od kuchařů z Velkého Beranova. Na třetím místě se umístila 22. mateřská škola Plzeň, která připravila cizrnové kuličky s červenou řepou a farmářský tvarohový krém.

Na krásném čtvrtém místě se umístila školní jídelna ZŠ a MŠ Leskovec. Jako své soutěžní menu si připravili zeleninový krém s pohankovými vrtulemi, hlavní jídlo – plněné cizrnové kotletky v sezamové krustě, šťouchaný brambor, salát z kysaného zelí s mrkví a dezert-vločkový dezert s dýňovým krémem a zahradním ovocem. „Samotné zařazení mezi nejlepších deset škol v republice je pro nás velkým úspěchem a moc nás těší, že právě ta naše škola patří k těm, co umí vařit zdravě a přitom chutně," uvedla k výsledkům vedoucí školní jídelny v Leskovci Kateřina Slabíková.

 Soutěžní tým školní jídelny z Leskovce                                     fotogalerie

„Na soutěži jsme byli poprvé a jelikož jsme nevěděli, co nás čeká, měli jsme samozřejmě i trému. Ale atmosféra byla úžasná, seznámili jsme se s ostatními týmy, předávali si své zkušenosti, poznali jsme spoustu nových lidí a osobností a vaření jsme si nakonec užívali," pokračuje Slabíková.

Pokrmy tříčlenných týmu hodnotili odborníci na výživu, hygienici, zástupci magistrátu i sami školáci. Patronkou letošního ročníku byla herečka Markéta Hrubešová. Porotci kladli důraz nejen na chuť, ale i na vyváženost surovin, nutriční hodnoty a vzhled prezentovaných pokrmů. Přihlášené jídelny rovněž podle letošních pravidel musely zvolit pouze bezmasá jídla – polévku, hlavní chod a dezert. Kuchaři však museli dávat pozor na to, aby mělo potřebné živiny. „Dvanáctiletý školák má jiné potřeby pro svůj organismus než dospělý, potřebuje dvakrát větší množství esenciální aminokyseliny. Tyto látky tělo nezíská jinak než z potravy, proto potřebuje mít v pokrmu kvalitní bílkovinu. Výživově jídla nestrádala, kuchaři bílkovinu pokrmům nejčastěji doplňovali mléčnými výrobky. Pokud je strava vyvážená, a nemusí být nutně vegetariánská, tak je to vždycky v pohodě," uvedl lékař z pražské Fakultní nemocnice Motol Petr Tláskal, který je také předsedou Společnosti pro výživu a usedl mezi ostatní hodnotitele obědů.

Proto se podle organizátorky akce Anny Packové přihlásilo do soutěže méně účastníků než loni. "Přece jen vegetariánská jídla je složitější uvařit, jsem ovšem ráda, že finalisté zvolili nápadité receptury a využili řadu opomíjených surovin," zdůvodnila odborná pracovnice pro školní stravování města Brna. Přestože si lidé kuchyně školních jídelen spojují hlavně s omáčkami neurčité barvy a chuti, podle ředitelky soutěže se jejich kvalita stále zlepšuje. "Jídelny se ovšem často potýkají s nálepkou, že nevaří dobře. Není to úplně férové, mnoho kuchařů vaří skvěle. Za dvacet let se udělal ve školním stravování ohromný pokrok," tvrdí Packová. Podle ní ale v jídelnách stále chybí dostatek kvalifikovaných pracovníků. "Kvůli nízké společenské prestiži se do nich kuchaři nehrnou. Za svou práci pak sklízí jen kritiku," vysvětluje.

 Soutěžní menu školní jídelny z Leskovce                                     fotogalerie

Aby jídelna své menu mohla přihlásit do soutěže, musí se nacházet na pravidelném jídelním lístku a patřit mezi oblíbené pokrmy malých strávníků. V prvním korespondenčním kole hodnotila zaslané obědy odborná šestičlená porota, která vybrala deset finalistů.

Hlavní jídla tříchodového menu pochválil i porotce šéfkuchař Makro Petr Stádník. V soutěži, kterou už sedmým rokem organizuje Společnost pro výživu, ocenil také servis obědů. „Pokrmy by mohly být použitelné i v restauraci, ale musely by se provést jinak. Design jídla na talíři by v restauracích neuspěl. Je to jiná kategorie vaření," řekl porotce, kterému zachutnal také vločkový dezert s dýňovým krémem a zahradním ovocem či jablkovník.

Děti jsou zvyklé na dochucovadla z fast foodů

Pokrmy hrály na talíři všemi barvami a kuchaři se snažili vyhrát si i s podáním. V běžném provozu přesto některé děti nad zdravou stravou ohrnují nos. „Problém bych viděl spíše u rodičů, kteří podléhají fast foodům. Děti doma nejedí ryby, zeleninu a luštěniny. Jsou pak zvyklé na všechna dochucovadla a přeslazenou, přesolenou chuť," míní Stádník.

 Patronkou letošního ročníku byla herečka Markéta Hrubešová              fotogalerie

O 101 procent lepší oběd, chválila školačka

V porotě vedle odborníků na výživu a kuchařů usedli i běžní strávníci školních jídelen – žáci základních škol. „Tato jídla jsou o sto jedna procent lepší, v naší jídelně tak rozhodně nevaří ani neservírují tímto způsobem," popsala zážitek žákyně deváté třídy Základní školy Pavlovská Klára Buťová, která v porotě usedla vedle spolužačky Jiřiny Jirků. Ta byla z obědů také nadšená. „Ani bych nevěřila, že toto se normálně podává někde ve školních jídelnách. Působí to spíš jako pokrmy z restaurace. Všechna jídla byla zajímavě chuťově vyřešená. Osobně bych ale preferovala více soli, protože polévky chutnaly často jen jako voda se zeleninou," popsala Jirků.

Kuchař vítězné jídelny problém s tím, že by děti zdravé obědy vracely, rozhodně nemá. Každý den připravují tři jídla. „Jedno jídlo je vždy zdravější, děti tak mají možnost si vybrat. Podobná jídla, jako jsme uvařili dnes, připravujeme dětem běžně. Dětem i zdravější verze chutnají. Vybírají si hodně ryby nebo zeleninové saláty," uvedl Petr Fiedler.

Rozebíraným problémem byla také univerzální hnědá omáčka, takzvané UHO, proti kterému se soutěžící snažili svým vařením bojovat. „UHO, tedy zahuštěná voda s cibulí, se snad dnes v jídelnách už nenachází," podotkl Stádník. Rozmanitost školních jídelníčků přesto není vždy úplně pestrá. „Je to zřejmě způsobené i motivací, kuchaři ve školních jídelnách berou okolo dvanácti tisíc," uvedl Stádník.

-red- 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA