Realitky, aneb na co si mimo jiné dát pozor
Podpis tzv. rezervační smlouvy po vás, jako potencionálním zájemci o koupi nemovitosti, bude zřejmě vyžadovat téměř každá realitní kancelář (RK). Smysl této smlouvy pro RK je jednoznačný – zajistit si, že skutečně od plánovaného obchodu „necouvnete" a že RK bude mít jistou svoji provizi, jejíž hodnotu většinou skládáte při podpisu rezervační smlouvy, i když RK prezentuje, že jde o „zálohu" na kupní cenu nemovitosti.
K otázce těchto tzv. rezervačních smluv se vyjádřil v jednom ze svých rozhodnutí mj. i Nejvyšší soud ČR, který přeneseně konstatoval, že smlouvu o smlouvě budoucí mohou mezi sebou uzavřít zásadně jen budoucí prodávající a kupující. Rezervační smlouvu však s vámi, jako zájemci o koupi nemovitosti, nepodepisuje budoucí prodávající, ale RK, takže jakékoliv odkazy na to, že částka, kterou přitom skládáte, je „zálohou" na kupní cenu nemovitosti, jsou v podstatě zcela liché. RK není sama o sobě oprávněna o budoucím převodu či jeho podmínkách v rezervační smlouvě stanovovat jakékoliv podmínky. Žádný závazek z rezervační smlouvy ohledně budoucí koupě tak nelze vymoci soudní cestou, neboť prohlášení nečiní vlastník nemovitosti, ale RK. Pak tedy rezervační smlouva ztrácí pro vás, jako zájemce o koupi nemovitosti, z tohoto pohledu v podstatě význam. |
Navíc uzavírání rezervačních smluv mi přijde osobně jako zcela zbytečné v situaci, kdy přicházíte do RK s tím, že chcete nemovitost koupit a jste připraveni toto rovnou smluvně také ujednat. V takovém případě není jediného důvodu, proč RK podepisovat rezervační smlouvu, ale trvejte rovnou na podpisu kupní smlouvy s prodávajícím, popř. pokud má být hrazena kupní cena z úvěru, tak na podpisu kupní smlouvy s odloženou účinností (do doby, než prodávající obdrží kupní cenu, nebude smlouva zavkladována do katastru). Zcela nesmyslným je pak v takové situaci dokonce podepisovat RK další zprostředkovatelskou smlouvu.
Na co si však zejména dejte pozor, zvláště v dnešní finanční krizi, je kam putují vaše peníze. Finanční situace na trhu s nemovitostmi není zj. pro RK v současné době „růžová", a proto musíte eliminovat riziko, že přijdete o své peníze (kupní cenu) a přitom se nestanete vlastníky nemovitosti. Většinou totiž RK nechává kupní cenu vámi hrazenou posílat na svůj účet. Pokud se pak v mezidobí dostane RK do finančních potíží a kupní cenu nepřepošle prodávajícímu, můžete se dostat do situace, kdy nemáte ani peníze, ani nemovitost. Rozhodně tak trvejte na tom, aby podle kupní či budoucí smlouvy kupní cena odcházela přímo na účet prodávajícího, nikoliv RK, popř. do depozita (úschovy) nezávislému notáři nebo advokátovi. Stejná rizika by pak měl eliminovat také prodávající. Nejideálnějším řešením je pak samozřejmě zkusit nejprve inzerci vlastními prostředky a vyhnout se tak jak určitým rizikům spojeným s převody přes některé realitní kanceláře, tak i navýšení ceny převodu o provize realitních kanceláří.
JUDr. Petr Hradil |