Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Pozor na problematické chemikálie

date_range 06.Dub, 2016 featured_play_list Aktuality

 

Jaké alergeny nebo látky narušující hormonální systém může obsahovat kosmetika? Právě na tuto otázku se snaží odpovědět nová zpráva Ekologického institutu Veronica.. Věnuje se problematickým chemickým látkách v kosmetice z hlediska lidského zdraví nebo životního prostředí. Zpráva se zaměřuje na látky a jejich skupiny, které jsou předmětem dotazů spotřebitelů – syntetická pižma, parabeny, UV filtry v krémech, alergeny, triclosan a triclocarban.

„Soustředil jsem se na látky, na které se podle mé zkušenosti spotřebitelé nejčastěji dotazují ať už z pohledu ochrany vlastního zdraví nebo možného rizika pro životní prostředí. Jedná se o alergeny, protože kosmetika patří mezi jejich významné zdroje," uvedl autor studie MUDr. Miroslav Šuta. „Dále píšeme o tzv. endokrinních disruptorech, což jsou látky schopné narušovat hormonální systém, které bohužel zatím nejsou v Evropské unii regulovány. EU dokonce nemá ani právní definici endokrinních disruptorů, ačkoli se s nimi setkáváme v každodenním životě nejen v kosmetice, ale také v potravinách, elektronice nebo v podlahových krytinách," doplnil Šuta.

 Ilustrační foto ze zprávy o problematických chemických látkách v kosmetice

Řada chemikálií uvedených ve zprávě byla zařazena Mezinárodním sekretariátem pro chemické látky (ChemSec) na tzv. SIN seznam, což je seznam látek, které by pro své nebezpečné vlastnosti měly být ve výrobcích nahrazeny. Jedná se např. o antibakteriální triclocan, o syntetická pižma galaxolid a tonalid, o konzervanty propylparaben a butylparaben nebo o UV filtry jako benzofenony či ethylhexyl methoxycinamát.

„Místo opalovacích krémů se raději vyhýbejte polednímu slunci, chraňte se vhodným oděvem a pokrývkou hlavy. Vyhýbejte se kosmetickým výrobkům, které obsahují tzv. perzistentní a bioakumulativní látky, které dlouho zůstávají v prostředí," představil Petr Ledvina z Ekologického institutu Veronica dvě konkrétní doporučení ze zprávy. „Jako jindy platí, méně může být někdy více," doplnil.

Součástí zprávy je také tucet jednoduchých rad, jak si počínat odpovědně při výběru kosmeticky s ohledem na zdraví spotřebitele i na přírodu.

Celá zpráva ke stažení a přečtení ZDE.

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA