Poznejte historii našich kostelů
Ještě do konce září je ve Zlínském kraji možné prohlédnout si interiéry dvaceti osmi kostelů, které jsou letos zařazeny do projektu Otevřené brány. V časech mimo konání bohoslužebných obřadů se zájemci mohou bezplatně v doprovodu vyškolených průvodců seznámit s historií a pozoruhodnostmi daného místa.
„Návštěvnost se nám neustále zvyšuje, což určitě souvisí s větší propagací projektu. Dobře se osvědčují letos vydané knížečky pro děti a také mapy, podle kterých lidé jednotlivé kostely cíleně navštěvují. A někdy se zase jen tak zastaví – zvláště cyklisté projíždějící kolem. Všichni jsou okouzleni gotickými freskami, ze kterých na člověka dýchá 13. a 14. století," prozradila Helena Kuželová, která provází o víkendech v kostele sv. Jakuba Většího v Tečovicích u Zlína. „Občas lidé říkají: Dvacet let míjíme tento kostel a netušili jsme, jak je vevnitř nádherný!" podotkla Helena Kuželová.
Francova Lhota – kostel sv. Štěpána foto: farnost Francova Lhota |
Prohlídky kostelů zařazených do projektu se uskutečňují od začátku května do konce září v různých režimech: někde je otevřeno celý týden, na jiných místech jen o víkendech či v určitých dalších dnech – tyto konkrétní provozní informace uvádějí jednotlivé farnosti na svých webových stránkách, na které odkazuje tento web.
„Otevřené brány jsou společným projektem Zlínského kraje, Arcibiskupství olomouckého, evangelické církve, měst, obcí a farností. Smyslem je přiblížit návštěvníkům kostelů hodnotu architektury a umění spjatého s křesťanskou tradicí a poukázat i na další atraktivní turistické cíle v okolí," připomenul podstatu projektu radní Zlínského kraje Ladislav Kryštof, zodpovědný za kulturu a cestovní ruch.
Projekt se ve Zlínském kraji rozvíjí od roku 2009, kdy hejtman Stanislav Mišák a olomoucký arcibiskup Mons. Jan Graubner podepsali Memorandum o spolupráci na realizaci Otevřených bran.
Letošní statistiky návštěvnosti se budou uzavírat až při celkovém vyhodnocení sezóny, tedy na podzim 2016. V roce 2015, kdy bylo otevřeno 26 kostelů, využilo možnosti prohlídek 140 676 návštěvníků (125 044 z České republiky a 15 632 ze zahraničí), což bylo o 7 513 více oproti roku 2014. V letošním roce vydalo tiskové oddělení kanceláře hejtmana Zlínského kraje obrázkovou mapu pro návštěvníky kostelů v české a anglické mutaci. Hejtmanství také vydalo kreslenou brožurku, která hravou formou seznamuje nejmenší děti s interiérem křesťanského sakrálního prostoru.
Památky zařazené do projektu v roce 2016:
Francova Lhota – kostel sv. Štěpána Uherského + Muzeum kardinála Trochty
Holešov – Filiální kostel sv. Anny
Holešov – kostel Nanebevzetí Panny Marie
Horní Lideč – kostel sv. Václava + betlém
Chropyně – kostel sv. Jiljí
Kroměříž – kostel sv. Jana Křtitele
Kroměříž – kostel sv. Mořice
Kroměříž – kostel Nanebevzetí Panny Marie
Lešná u Valašského Meziříčí – kostel sv. Michaela archanděla
Luhačovice – kostel sv. Rodiny
Polešovice – farní kostel sv. Petra a Pavla
Pozlovice – kostel svatého Martina
Provodov – kostel Panny Marie Sněžné
Rajnochovice – kostel Narození Panny Marie
Rožnov pod Radhoštěm – kostel Všech svatých
Střílky – kostel Nanebevzetí Panny Marie + barokní hřbitov
Svatý Hostýn – bazilika Nanebevzetí Panny Marie
Tečovice – kostel sv. Jakuba Většího
Uherské Hradiště – kostel sv. Františka Xaverského
Uherský Brod – farní kostel Neposkvrněného početí Panny Marie
Velehrad – Komplex kláštera s bazilikou Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje
Velká Lhota u Valašského Meziříčí – dřevěný toleranční kostel
Velké Karlovice – kostel Panny Marie Sněžné
Vsetín – kostel Nanebevzetí Panny Marie
Zašová – poutní kostel Navštívení Panny Marie
Zlín – farní kostel sv. Filipa a Jakuba
Zlín – Evangelický kostel
Zlín – Štípa – poutní chrám Narození Panny Marie
-tz-