Povinné čipování psů by měli majitelé stihnout do konce roku
Novela veterinárního zákona, která vešla v platnost před dvěma lety, ukládá majitelům psů povinnost nechat zvířata označit čipem, který umožní jejich identifikaci. Lhůta pro toto opatření chovatelům vyprší na konci letošního roku. Pokud pes nebude mít od ledna 2020 implantovaný čip, bude majiteli hrozit pokuta od Státní veterinární správy až 20 tisíc korun. Na psa bez čipu bude navíc pohlíženo jako na nenaočkovaného proti vzteklině, a to i v případě, že v očkovacím průkazu bude mít o platném očkování řádný záznam.
Čipování provádějí veterinární lékaři a jeho cena se pohybuje řádově ve stokorunách. „Jedná se o jednorázový úkon srovnatelný s injekční aplikací. Mikročip o délce cca 1 cm je umístěn v aplikační jehle a je sterilně aplikován do podkoží zvířete. Obal mikročipu je vyroben z biokompatibilních materiálů, na které organismus zvířete nereaguje jako na cizí těleso. Mikročip je pouze pasivním nosičem informace, neobsahuje žádný vlastní zdroj energie,“ vysvětlila veterinární lékařka z Valašských Klobouk MVDr. Zdenka Gajdošová.
Zavedení povinného označení všech psů na území ČR by mělo být přínosem při ztrátě psa k dohledání jeho majitele a v případě poranění člověka psem prokazuje i platnost očkování.
Kočky je nutné označit pouze při cestě do zahraničí
Příslušná novela veterinárního zákona zavádí povinné označení pouze u psů. Situace je však odlišná, pokud se svým zvířetem plánujete cestovat do zahraničí. V takovém případě se povinnost označení zvířete mikročipem stanovená evropskou legislativou již řadu let vztahuje nejen na psy, ale také na kočky a fretky.
-tz-