Pietní akt na Ploštině přilákal stovky lidí. Zájem o expozice byl obrovský
V neděli 23. dubna 2023 proběhl pietní akt u památníku na Ploštině. Akce s dlouholetou tradicí byla ale letos v mnoha ohledech jiná a je příslibem toho, že místo dávné tragédie začíná psát novou kapitolu své existence.
Především pro pozůstalé a rodiny těch, kdo na Ploštině a jejím okolí zemřeli na sklonku 2. světové války, se dopoledne konala mše ve zdejší kapli Panny Marie Bolestné, kterou celebroval Mons. Jan Můčka. Plně zaplněný prostor před kaplí i další desítky přihlížejících kolem dávaly tušit, že také pietní akt přijde shlédnout více lidí, než bývalo obvyklé.
Nebylo divu. Krásné počasí a především zprávy o dokončení rekonstrukce zdejších objektů a nových expozic přilákaly na čtyř stovky návštěvníků. Ti průběžně procházeli objektem návštěvnického centra a zdejší expozicí Tragédie na Ploštině nebo další expozici Nová Ploština v objektu číslo 23, stejně jako sezónní výstavy nebo samotný památník architekta Šebestíána Zeliny. Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které objekty provozuje, umožnilo v tak mimořádný den volný vstup.
Návštěvníků expozic se ptal na dojmy i hejtman Zlínského kraje Radim Holiš. Na dotaz ohledně jeho osobního pocitu odpověděl podobně jako mnozí návštěvníci: „To téma vyvolává velmi tísnivé pocity. I z osobních důvodů při podobných příležitostech myslím především na lidi z tohoto příběhu, na hrůzy, které tady museli prožít.“ Zároveň ale hejtman vidí právě ve zdejší tragédii poslání Ploštiny do budoucna: „Nebudovali jsme Ploštinu proto, abychom se tu jednou za rok krátce sešli. Budovala se proto, abychom měli kam přivést mladou generaci a kde jí otevřít tuto kapitolu historie v naději, že si z ní vezme ponaučení.“
Pietní akt na Ploštině. Foto: MJVM, Radim Ševčík, Silvie Lečíková
Dalším bodem programu už byl samotný pietní akt. Za hudebního doprovodu dechového orchestru Vojenské hudby Olomouc se prostor mezi pilíři památníku postupně zaplňoval věnci a květinovými dary. Zástupci Vlády i Senátu České republiky, Krajského úřadu Zlínského kraje, okolních i vzdálenějších obcí, ale také památníků Lidice či Ležáky, Krajského velitelství Armády ČR i Policie ČR, České obce legionářské a dalších sdružení a spolků postupně pokládali v doprovodu vojáků na čtyři desítky věnců a kytic. Nechyběly ani květiny z rukou rodinných příslušníků bývalých obyvatel tohoto místa. Průvod těch, kteří přišli vzpomenout a vzdát čest, uzavřely čestné salvy a krátké projevy starosty Drnovic Tomáše Zichy a hejtmana Zlínského kraje Radima Holiše. Ten na závěr vyzval všechny přítomné, aby se přidali ke společnému zpěvu státní hymny, která celý pietní akt uzavřela.
Střípky z nové expozice na Ploštině. Foto: redakce
-tz-