Nádrž u Vlachovic získává konkrétní podobu
Až desetkrát větší než Luhačovická přehrada může být nová vodní nádrž, kterou plánuje Povodí Moravy vystavět mezi Vlachovicemi a Vysokým Polem. Vyplynulo to z jednání, které se uskutečnilo na posledním zastupitelstvu obce Vysoké Pole se zástupcem Povodí Moravy, investičním ředitelem podniku Janem Šmaterou. „Zatím existují dvě varianty velikosti nádrže," informoval Šmatera zastupitele s tím, že menší nádrž by měla objem 18,5 milionu a větší 29 milionu m3 (Luhačovická přehrada má 2,7 mil. m3). V plánu je také postavit zevní hráz s ozeleněním. „Tak to vypadá například u vodní nádrže ve Slušovicích," přirovnal investiční ředitel Povodí.
Voda v nádrži by měla sloužit jako pitný zdroj pro okolní obyvatelstvo, pro průmyslové nebo zemědělské využití a také pro zajištění minimálních průtoků v obcích pod nádrží (Vlachovice-Vrbětice, Bohuslavice nad Vláří, Štítná nad Vláří – Popov). „Kromě toho bude nádrž sloužit jako ochrana před povodněmi, ale také pro rekreaci či sportovní rybolov," nastínil Šmatera.
|
Plánek nádrže zdroj: Povodí Morava |
Podle starosty Vysokého Pole Josefa Zichy ale nebude stavba tak velkého díla jednoduchá. „Nepochybujeme, že Povodí Moravy má připraveno vše tak, jak má být. Nejde však jen o nakreslení nádrže do plánku. Chce to vyřešit stav komunikací okolo nádrže, stav čističek odpadních vod v okolních obcích nebo třeba případnou erozi půdy," podotkl Zicha.
Stavba přehrady totiž bude pro obce, které budou nad ní, o dost méně výhodná než pro ty pod ní. „Když to řeknu s nadsázkou, ty obce dole z toho můžou jenom získat, ať už protipovodňovou ochranu nebo profit z cestovního ruchu. Zato my musíme řešit třeba to, čím v zimě sypat cesty a podobně," poznamenal starosta Vysokého Pole, které je plánované přehradě z horní části zřejmě nejblíž. Podobný problém ale bude řešit i Vlachova Lhota, Újezd nebo Drnovice. Další obce nad přehradou jsou Tichov, Loučka, Haluzice a Smolina.
Problematický bude vznik vodní nádrže i pro velké zaměstnavatele v okolí – ať už Anvis AVT, Polfin. „Obávám se, že jakékoliv rozšiřování těchto firem je kvůli této novině v podstatě sci-fi," řekl starosta Zicha. „Na druhou stranu doufám, že by nám to mohl kompenzovat rozvoj cestovního ruchu, o který se v posledních letech aktivně sami snažíme," naznačil. S tím souhlasí i Šmatera: „Celý projekt chceme připravit tak, aby třeba obslužné komunikace kolem nádrže mohly sloužit jako cyklostezky," poznamenal.
|
Starosta obce Vysoké Pole Josef Zicha (foto archiv redakce) |
To vše je zatím ale otázka budoucnosti. „Finální termíny realizace ještě nemáme, čekáme na projednávání na vládě, které se uskuteční v druhé polovině tohoto června," upřesnil investiční ředitel Povodí Moravy. „Návrhy změn dopravní infrastruktury, které má na starosti ministerstvo dopravy, mají být hotovy do konce příštího roku," dodal Šmatera.
Je očividné, že jde o obří projekt. „Náklady na menší přehradu jsou zatím vyčísleny na 1,9 miliardy korun, u té větší jde o 2,4 miliardy," vyčíslil. „To je ovšem jen nádrž, ale co ten zbytek jako cesty, čistírny odpadních vod a další potřebné věci?" ptal se starosta Zicha. „To vychází na zhruba dvě až 2,5 miliardy korun," odpověděl Šmatera. Dodal také, že celá přehrada je záležitost příštích dvaceti let. „Řekněme, že v roce 2017 budou vyjasněné záležitosti infrastruktury a my budeme mít potvrzený mandát od vlády. To může začít opravdu intenzivní příprava akce a samotná realizace je otázkou desíti, patnácti let," nastínil investiční ředitel Povodí komplikovanost celého procesu.
-tz-