Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Na Kloboucku je pětatřicet pietních míst

date_range 21.Úno, 2012 featured_play_list Aktuality
 
 
Dějinné události s sebou v historii nenesly vždy jen pozitivní události. Dotýkaly se také válečných konfliktů, bojů a ztrát na lidských životech. Přestože od obou světových válek uběhlo již několik desetiletí, oběti nezůstávají zapomenuty. V mnoha obcích ze správního obvodu Valašských Klobouk jsou udržována pietní místa, která při výročích navštěvují lidé z blízka i z daleka. Celkem je jich možno napočítat hned pětatřicet a ve čtyřech případech se jedná přímo o skutečný hrob s ostatky neznámých vojínů i jmenovitých obětí války.

„Válečným hrobem je vedle konkrétního místa uložení těl válečných obětí i pietní místo, kterým se rozumí pamětní deska, pomník, památník, osárium či jiný symbol připomínající válečné události a jejich oběti. Péči o válečné hroby zabezpečují jejich vlastníci, pokud nejsou známi, pak vlastníci nemovitosti, na níž se válečný hrob či pietní místo nachází. Nejčastěji jsou tedy tato místa udržována obcemi," pověděla referentka oddělení školství a památkové péče Anna Sáblíková. Pravidla pohřbívání vojáků padlých za světových válek jsou přitom historicky dána mírovými smlouvami, v nichž se obě strany konfliktu zavázaly udržovat místa posledního odpočinku obětí v úctě.

 

Památník ve Smolině    více fotek

 
Přímo na území města Valašské Klobouky a místních částí je možno navštívit devět pietních míst, například Památník obětem komunismu a Památník československé vzájemnosti na Masarykově náměstí, pamětní desku na budově Sokolovny, válečný hrob na místním hřbitově, pamětní desku obětem první světové války na kostele Povýšení svatého Kříže a další. Ve Smolině je udržován památník plukovníku Josefu Valčíkovi a obětem nacistické okupace a další pamětní desky se jmény obětí první i druhé světové války a pomník padlému partyzánu je možné najít v Lipině.

V Drnovicích jsou hned dvě významná místa, která připomínají ploštinskou tragédii. Jedním z jich je kaple se jmény všech upálených pasekářů a druhým Památník protifašistického odboje. Pamětní deska se jmény občanů upálených na Ploštině se nachází i v kapli v Tichově a rovněž v Újezdě je pomník věnovaný obětem této tragické události. K dalším újezdským pietním místům náleží pomník ke cti vojínům a obětem první světové války a dva pomníky ruských partyzánů.

„Brumov – Bylnice udržuje šest pietních míst a dvě z nich jsou přímo válečnými hroby s ostatky partyzána i místního občana. Dále se zde nachází pietní deska obětem druhé světové války, pamětní deska obětem holocaustu židů z Brumova – Bylnice, památník věnovaný obětem první a druhé světové války a památník obětem druhé světové války ve Svatém Štěpánu," shrnula Anna Sáblíková.

Na území Křekova je umístěn památník se jmény Josefa a Marie Kolaříkových, kteří položili své životy v koncentračním táboře Mauthausen. Ve Študlově připomíná památku obětí první světové války pamětní deska a v Poteči památník v centru obce. V katastrálním území Poteče se nachází také památník v Březině, na místě, kde bylo 22. dubna 1945 popraveno několik slovenských partyzánů a dalších obětí.

Pomník padlých vojínů s bustou T. G. Masaryka se nachází v obci Rokytnice a v Nedašově je dochována socha svatého Václava se jmény padlých z první i druhé světové války. Pietní místo je udržováno i ve Vlachově Lhotě a ve Vysokém Poli se nachází válečný hrob s ostatky Františka Belhy, který byl 19. 4. 1945 upálen ve svém domě.

Štítná nad Vláří má podobné připomínky hned dvě, a sice v parku v centru obce jde o památník obětem první světové války se jmény obětí a v blízkosti základní školy se jedná o památník věnovaný Stanislavu Janečkovi a Františku Matušincovi, umučeným za druhé světové války. „Ve Vlachovicích pak mohou lidé navštívit tři pietní místa, na návsi je umístěn památník obětem druhé světové války, na budově obecního úřadu pak pamětní deska se jmény padlých. Na budově farního úřadu se nachází třetí objekt piety, a to pamětní deska připomínající, že tamější vlastenecký kněz P. Vladimír Čermák byl 7. 10. 1942 zajat a následně umučen v koncentračním táboře v Dachau," uzavřela Anna Sáblíková. Připomínky válečných obětí se u jmenovaných pietních míst konají vždy u příležitostí důležitých výročí historických událostí nebo státních svátků.

 
Lenka Zvonková
 
 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA