Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Město v Bratislavě ocenili pamětním listem

date_range 01.Čvc, 2010 featured_play_list Aktuality
 
 
Město Valašské Klobouky získalo v rámci slovenských oslav 130. výročí od narození Milana Rastislava Štefánika uznání za zachovávání jeho památky, a to jako jediné město z České republiky. Pamětní list převzali 25. června zástupci Rady města Valašské Klobouky při příležitosti Národního setkání u Památníku M. R. Štefánika v Bratislavě. Slovenská strana tak ocenila především obnovu Památníku československé vzájemnosti, který na valašskoklobouckém Masarykově náměstí připomíná odkaz zakladatelů prvního společného státu Čechů a Slováků.

„Na oslavy významného výročí slovenského spoluzakladatele Československé republiky jsme byli pozváni jako jediní zástupci z Česka. Dostalo se nám velmi milého přijetí a jako výraz uznání za udržování Štefánikovy památky v našem městě jsme od Nadace Milana Rastislava Štefánika obdrželi pamětní list, který nám bude připomínat oslavu tohoto významného výročí i poděkování slovenské strany," vyjádřil se ke slavnosti místostarosta Ladislav Tarabus. Spolu se zástupci města se oslavy zúčastnil také akademický sochař Miroslav Zvonek, autor nové podoby Památníku československé vzájemnosti i jeho bronzových reliéfních portrétů T. G. Masaryka a M. R. Štefánika.

 

Delegace z Valašských Klobouk s předsedou Nadace M. R. Štefánika u památníku v Bratislavě

foto archiv Miroslava Zvonka   více fotek

 
„Cílem tohoto národního setkání bylo připomenout Štefánikovy zásluhy o samostatné Československo i jeho role generála francouzské armády, odvážného pilota, organizátora československých legií, vynikajícího diplomata a politika, spoluzakladatele Československé národní rady, prvního ministra obrany Československé republiky a nositele myšlenky evropského sjednocení," uvedl k významu oslav člen rady města Jaroslav Šanovec. Dodal, že se ovšem vzpomínalo také na jeho tragickou smrt při návratu do svobodné vlasti v roce 1919.

Součástí národních oslav byl také kulturní program ve Slovenském národním divadle v Bratislavě, kde se mimo jiné představili baletní umělci Státního divadla v Košicích nebo tanečníci z folklórního souboru Dopravár s lidovou hudbou Jarabina. S velkým ohlasem se setkal taktéž promítaný francouzský dokumentární film "Štefánik, neuvěřitelný osud", k jehož výrobě byly užity mimo jiné materiály z archivu francouzského ministerstva obrany. V závěru programu převzali představitelé více než čtyřiceti měst a organizací pamětní listy a medaile za uchovávání myšlenek M. R. Štefánika. Poté představitelé vlády Slovenské republiky a zúčastnění hosté uctili jeho památku položením věnců a kytic k památníku.

 
Lenka Zvonková
 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA