Slavičín chce snižovat emise skleníkových plynů
Dobrovolný závazek, který má pomoci životnímu prostředí, přijalo město Slavičín na svém posledním zasedání zastupitelstva. Přistoupilo ke snižování emisí skleníkových plynů a ke zvýšení odolnosti vůči lokálním dopadům klimatických změn.
Jak si to můžeme v praxi představit? „Ceny energií letí raketově vzhůru a město proto bude hledat všechny cesty, jak snížit výdaje na ně. V praxi si lze představit například instalace fotovoltaických panelů, tepelná čerpadla, nebo pokračování zateplování městských nemovitostí,“ nastínil starosta města Tomáš Chmela.
Město totiž vstoupilo jako první ve Zlínském kraji do Paktu starostů a primátorů, což je evropská iniciativa vyzývající k šetrnému chování obcí. Ty se dobrovolně zavazují ke snížení emisí skleníkových plynů v souladu s aktuálně platným evropským cílem, nejméně však dle oficiálně schváleného cíle České republiky. Již nyní město rozvíjí unikátní systém centrálního vytápění na biomasu, který letos hodlá dále inovovat právě o solární panely.
Rada města dále zřídí odbornou pracovní skupinu, která nahradí původní výbor zastupitelstva. Cíl bude jediný – hledat konkrétní cesty, jak šetrně rozvíjet město a reagovat na klimatickou změnu.
Starostu zaujala studentská stávka před radnicí
„Velmi mě zaujala nedávná studentská iniciativa stávky za klima. Padala tam celá řada myšlenek, ke kterým se Slavičín oficiálně přihlásil právě přistoupením k Paktu,“ dodal starosta Chmela. Město Slavičín ale nezůstane u pouhé deklarace, již nyní chystá speciální projekt, který umožní více propagovat témata udržitelného rozvoje, pořádat akce pro veřejnost a hlavně připravit strategii na nejbližší období.
Studenstká stávka pořádaná hnutím Fridays for Future ve Slavičíně 24. září 2021 upozorňovala na současnou klimatickou krizi a podle studentů na to, že pokud nezačneme snižovat emise skleníkových plynů, dopady změn klimatu budou nevratné.
Stávka za klima ve Slavičíně 24. září 2021. Foto: Fridays For Future Česká republika
Cílem studentů je udržet oteplení planety pod 1,5 °C, oproti době před průmyslovou revolucí, chránit biodiverzitu a udržet na planetě Zemi podmínky vhodné pro život všech jedinců. Chtějí překonat klimatickou krizi a podílet se na tvorbě udržitelné společnosti a jako prioritu vnímají konec spalování a těžby uhlí v ČR.
Součástí stávky ve Slavičíně byly proslovy o klimatické krizi. V roli expertů vystoupili Petr Kucka z Ekologického institutu Veronica a Miroslav Janík z ČSOP Kosenka. Stávka nebyla určena jen pro studenty, ale také pro lidi z širokého okolí, kteří se chtěli dozvědět něco nového nebo vyjádřit svůj postoj.
-tz-red-