Města a obce plní pytle pískem. Ve Valašských Kloboukách funguje speciální telefonní linka
Na základě meteorologické výstrahy před extrémními srážkami a silným větrem zasedaly v našem regionu povodňové komise měst a obcí. Během dnešního dne zasedne také povodňová komise Zlínského kraje. Jednotliví starostové jsou o postupu příprav informováni a aktivují ve svých obcích povodňové hlídky, jednotky dobrovolných hasičů a další složky. Také občané by měli zareagovat tím, že si před vydatným deštěm a silnými poryvy větru zabezpečí svůj majetek a kvůli možným výpadkům elektřiny si nabijí mobily a zajistí zásobu pitné vody.
Nejvýraznější srážkové úhrny by měly do našeho regionu dorazit až během víkendových dní.
Ve Valašských Kloboukách funguje speciální telefonní linka
Ve Valašských Kloboukách je od páteční 8. hodiny veřejnosti k dispozici také nově zřízená kontaktní linka povodňové komise ORP, a to na čísle 731 679 876. „Komunikujeme se všemi starosty obcí v našem regionu a řešíme jejich možnosti a požadavky. Ve spojení jsme také se Zlínským krajem, který situaci hlídá a koordinuje činnost svých složek. Aktuální informace k nám proudí od Ústřední povodňové komise i ČHMÚ. Předpoklad pro náš kraj zatím hovoří o výraznějších srážkových úhrnech až během víkendových dní, ale vývoj může zkomplikovat tlaková níže, která se nad naším územím bude držet. Výhled se v čase samozřejmě bude zpřesňovat,“ sdělil starosta Josef Bělaška s tím, že povodňová komise bude dění nepřetržitě sledovat a reagovat na potřeby, které vzniknou.
Kanalizační vpusti a sběrače jsou ve Valašských Kloboukách zkontrolované a vyčištěné
„Pro stavbu protipovodňových zábran je připravená zásoba pytlů a vyčleněná je i jednotka dobrovolných hasičů, která je bude podle potřeby plnit pískem a rozvážet. Když budou přicházet požadavky i ze spádových obcí, budeme je podle aktuálního povodňového stavu vykrývat. Pro případné evakuace osob jsme prověřili volné ubytovací kapacity a zajišťujeme zásobu pitné vody, jídla a drobného materiálu,“ zmínil Josef Bělaška. Další opatření se chystají pro možné přerušení dodávek elektrické energie.
Ve Valašských Kloboukách jsou v pohotovosti dobrovolní i profesionální hasiči, policie, pracovníci městského úřadu i obsluha těžké techniky. V terénu se budou neustále pohybovat povodňové hlídky, které budou sledovat stav hladin vodních toků a kontrolovat kritická místa. Na celém území města i místních částí jsou už všechny kanalizační vpusti a sběrače zkontrolované a vyčištěné. U poldrů nad městským koupalištěm došlo nedávno k prohloubení, takže je jejich kapacita dvojnásobná.
Také ve Vsetíně budou situaci sledovat speciální hlídky
Ve Vsetíně zasedla povodňová komise ve čtvrtek 12. září. Cílem bylo určit místa rozlivu místních vodních toků, nasadit zde hlídky z řad dobrovolných hasičů a pracovníků radnice, aby se mohly včas odstranit naplaveniny a nedošlo k ucpání propustí.
Povodňové komise se zúčastnil také ředitel vsetínského Územního odboru Policie ČR Ladislav Pajdla i zástupci městské policie a hasičského záchranného sboru. „Komise projednala mimo jiné zprávy od meteorologů, zatím z nich vyplývá, že konkrétní stav ohrožení budeme znát v pozdních hodinách pátečního odpoledne a v noci na sobotu. Nicméně jsme vytipovali místa, ve kterých se nejčastěji rozlévají potoky a kde jsou nejčastější problémy s tím, že se toky přehradí nečistotami a stromy. V těchto místech budou hlídkovat dobrovolní hasiči. Byla také vyčleněna technika a pytle s pískem a všechny složky, které budou vzniklou situaci řešit, jsou v pohotovosti,“ informoval starosta Jiří Čunek s tím, že o krizových situacích bude město informovat prostřednictvím webových stránek, sociálních sítí, případně hlášením rozhlasu, které lze následně dohledat na webu města.
„V případě, že dojde k ohrožení osob a majetku by se měli občané obracet na krizovou linku hasičů. Preventivní opatření se proto netýkají profesionálních hasičů, ti budou sloužit při akutním nebezpečí,“ uzavřel starosta Čunek.
Luhačovice jsou v pozoru před extrémními srážkami
Také město Luhačovice se připravuje na extrémní srážky. Starosta města se potkal i se starosty obcí ORP Luhačovice, kde se domluvili na koordinaci jednotlivých kroků a společných bezpečnostních opatřeních.
„Těší mne, jak v rámci území funguje operativa, ochota pomáhat, rychlost a zodpovědný přístup všech zainteresovaných. Celou situaci neustále sledujeme, technické služby postupně plní pytle pískem, aby byly připraveny pro případnou potřebu. Připraveny jsou sbory dobrovolných hasičů, zaměstnanci technickch služeb, Městská policie Luhačovice i policie ČR,“ uvedl starosta města Marian Ležák. Situaci by podle předpovědi navíc měl komplikovat silný vítr.
Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu zasáhnou region až do nedělního večera extrémní deště. Během čtyř dnů by v kraji mohlo spadnout až 250 milimetrů srážek na jeden metr čtvereční. Výstraha před povodněmi je od pátku vyhlášena pro celou východní část republiky.
-red-