Loučili se s prázdninami a pomáhali handicapovaným
Zcela určitě jedna ze stovek akcí pro děti a dospělé, probíhajících po celé republice v poslední prázdninovou sobotu. A přesto akce jedinečná, unikátní programem, který vesměs tvořili lidé, kteří se rozhodli pomáhat lidem.
Ač nepřirozené počasí pro naše mírné pásmo rozpálilo centrum Zlína doběla, chystala se na platformě 14|15 Baťova institutu neobvyklá akce. Neobvyklá z toho důvodu, že měla svoji premiéru, neobvyklá s tak silným posláním, že nad akcí převzal záštitu sám primátor města Zlín Jiří Korec a neobvyklá tím, že se složky, centra, společnosti a další účinkující vzdali nároku na honorář. Ba naopak ti, kteří utržili za prodej, přispěli na myšlenku celé akce. Na den malých i velkých zázraků se můžete podívat v pestré fotogalerii, která je součástí tohoto článku.
Pořadatelem akce bylo Taneční centrum OrianaDance Zlín z. s. Motto akce bylo Rozloučení s prázdninami aneb dospělí a děti společně pomáhají. Pomoc je určena na pořádání letních asistenčních táborů pro děti se spinální svalovou atrofií. Ptáte se, jak to jde dohromady, tanec a děti se svalovou atrofií? V podstatě jednoduše. Marie Vaněčková je zakladatelkou OrianaDance a dnes má kolem sebe skupinu tanečnic a výborných kamarádek zároveň. Marie má taky dceru Marianku, která trpí SMA – spinální muskulární atrofií, což je dodnes neléčitelná nemoc. Marie se však s dcerou nezavřela doma, aby proklínala v slzách svět, vesmír nebo osud, ale naopak, začala žít nejen pro dceru, ale pro všechny děti se stejným onemocněním, které nechtějí sedět v koutě. K tomu jí pomáhají nejen zmíněné kamarádky z OrianaDance, ale i úžasné tanečnice všech věkových kategorií taneční školy. Jako důkaz předvedly vystoupení s Leonou Kolínkovou a Mariankou Vaněčkovou, které se pohybují na elektrických invalidních vozících. OrianaDance má i taneční obor (samozřejmě zdarma) Handicap, pro osoby s jakýmkoliv postižením.
Na akci přijeli rovněž přátelé z dalšího spolku ParaAgility Walachia z. s. ze Slavičína, jehož výraznou osobností je Daniela Kuncová. Agility je něco jako parkur pro psy, sport s překážkami, který vznikl v roce 1978 v Anglii. Para agility je stejný sport jen se zaměřením pro handicapované osoby. Motivuje tyto lidi k pohybu, rozvoji hrubé a jemné motoriky, kognitivního vnímání a samozřejmě vytváření pouta mezi člověkem a psem. Členové předvedli divákům několik ukázek paragility sportu. Pak ovšem přišly na řadu neuvěřitelné ukázky dovedností asistenčních psů, kdy valily oči nejen děti, ale i dospělí. Pes podávající své paní košík nebo upadlou bankovku či klíče, by ještě nebyl tak úchvatný. Ale pes, stahující handicapovanému příteli – člověku rukavice nebo ponožky, sundávající klobouk, to už je ale věc! Pořád dokola slyšíme pes, přítel člověka, ale mezi asistenčním psem a člověkem to funguje i naopak – člověk je přítelem psa. Takové spolky jako ParaAgility Walachia z. s. ze Slavičína jsou nesmírně důležité. Více informací můžete nalézt na paraagility.cz.
Celým odpolednem provázel slovem zkušený moderátor Vlastislav Macík a svěžím hudebním playlistem bavila přítomné skupina Performance se zpěvákem Marcelem Blahou. Velmi zajímavou ukázku z kontroly posádky a přepadení kontrolního bodu předvedla jednotka Aktivních záloh při Krajském vojenském velitelství Zlín. Na vojáky si pak mohly zahrát děti elektronickou střelbou na terč z legendárního samopalu vzor 58. Neodolali ani dospělí. Přítomní si mohli rovněž vyzkoušet řídit tanky. Sice jen makety na dálkové ovládání, ale tomu ve chvílích volna neodolal ani zpěvák Marcel Blaha a další dospěláci, děti nepočítaje. Malovalo se na ruce, na obličeje, svůj stánek zde měla i Nadace pro transplantace kostní dřeně zastoupená paní Wasserbauerovou nebo dílnička Ruce v akci Šárky Gazdové, stánky spolku Skládanka zaměstnávající handicapované… Přijela i Marie Křiváková z Hostětína z centra Veronica se stánkem bio moštů, ale především jako dlouholetá kamarádka Marie Vaněčkové. Právě v Hostětíně se pořádají tábory pro děti se spinální atrofií.
Co by to bylo za odpoledne o pomoci, kdyby zde chyběli hasiči? Ti naparádění s naleštěným mercedesem přijeli z SDH Bojkovice. Dnes naleštěný a jako nový hasičský vůz Mercedes – Benz L 1500 však stál stovky hodin rekonstrukcí a téměř dva miliony korun, které na zušlechtění stroje věnovali sponzoři. Ještě v 80. letech bojkovickým sloužil jako zásahové vozidlo. Mimo jiné i proto, aby jej neposlali do šrotu, kde již dříve skončilo mnoho jiných unikátů.
Jak bojují nejtvrdší hasičky na Valašsku, přijela předvést Vladislava Kalná soutěžící za SDH Jarcová. Soutěž TFA – Toughest Firefighter Alive – Nejtvrdší hasič přežije, je několik náročných silových disciplín, které musí hasič překonat a zvládnout v co nejkratším čase. Například dvoumetrovou vertikální překážku, přeskakování z pneumatiky do pneumatiky, což vypadá jako dětská hra, ale řada borců si zde vylámala zuby. Hammerbox – několik desítek úderů do dolní a horní plochy boxu přibližně osmikilovým kladivem (obouruční palicí), přesun figuríny o váze člověka Raitekovým úchopem, překlápění pneumatiky, a další.
Tuto ukázku přijel předvést rovněž několikanásobný medailista z evropských, ale i světových policejních a hasičských her Jan Haderka, profesionální hasič Zlínského kraje a přímo zlínské posádky. Jen před několika týdny si přivezl zlato v družstvech a stříbro v jednotlivcích ze světových her v čínském Chengdu, kde jen samotná Čína měla přes tisícovku soutěžících.
Celý den úžasných programů prolínaly tance všech věkových kategorií členek OrianaDance Zlín, které rovněž mají spoustu ocenění z domova i ze zahraničí. Onou pověstnou třešničkou na dortu byl opravdový brazilský karneval v podání samotné Mariany Vaněčkové a jejích kolegyň. Pestré barvy, tanec, radost ze života – to je přesně to, co všem přítomným nabídlo rozloučení s prázdninami aneb dospělí a děti společně pomáhají na platformě 14|15 Baťova institutu ve Zlíně. Takže si jen přejme, abychom se zde setkali na perfektním dni i příští rok.
Radomír Dolanský