Cestovatel Miroslav Zikmund oslavil 102. narozeniny
Sladký dárek v podobě 102 vdolečků dostal od Rady Zlínského kraje legendární cestovatel Miroslav Zikmund k jeho 102. narozeninám, které oslavil v neděli 14. února. Dárek byl předán zástupcům Muzea jihovýchodní Moravy, ti jej předají panu Zikmundovi.
„Pan Zikmund se z pochopitelných důvodů drží v izolaci, ale na oslavu narozenin v okruhu svých nejbližších se velmi těší. Dárek v podobě koláčků určitě ocení, protože má rád sladké. Myslím, že na svůj věk je pan Zikmund v úctyhodné kondici,“ prozradila Magdalena Preiningerová, odborná pracovnice muzea, která se stará o archiv inženýrů Hanzelky a Zikmunda.
Vila cestovatele Zikmunda se otevře veřejnosti
K významnému jubileu přátelé pana Zikmunda připravili netradiční dárek – nadační fond, který symbolicky právě v den výročí zahájí svou činnost. Posláním nové instituce s názvem Nadační fond Zikmundova vila bude především péče o tuto kulturní památku, ale také zvyšování povědomí o jejích tvůrcích a obyvatelích. V plánu je i zpřístupnění objektu veřejnosti.
„Nechť tento dům skýtá svým obyvatelům pocit štěstí v práci pro blahobyt lidu, pro rozvoj zlínského kraje a československé republiky,” tak zní úryvek z pamětní listiny, kterou našel při rekonstrukci své nově zakoupené vily na zlínských Nivách v roce 1953 cestovatel a spisovatel Miroslav Zikmund. On sám na adrese Žlebová prožil, jak sám říká, skutečně šťastných a pracovně tvůrčích téměř 70 let. Po dlouhém zvažování však začátkem minulého roku dospěl k rozhodnutí předat svou milovanou vilu dál.
„Na doporučení mých blízkých přátel a po své úvaze jsem za účelem jejího prodeje oslovil Čestmíra Vančuru a byl jsem velmi rád, že mou nabídku přijal. Když mi potom Čestmír předložil projekt, ze kterého byl patrný jeho záměr týkající se citlivé rekonstrukce vily a způsobu jejího dalšího veřejného využití, uvědomil jsem si, jak je blízký mým vlastním představám. Udělalo mi to radost, tak jsem si to přál,” objasňuje Miroslav Zikmund.
Interiér Zikmundovi vily. Foto: Onomono Photography
Náklady spojené s rekonstrukcí objektu se budou podle prvních odhadů pohybovat okolo 20 milionů korun. „Pokud některé fanoušky myšlenka rekonstrukce a zpřístupnění Zikmundovy vily zaujme natolik, že ji budou chtít finančně podpořit, budeme samozřejmě rádi,” uvádí Magdaléna Hladká, ředitelka Nadačního fondu Zikmundova vila. První návštěvníky by přitom ve vile rádi uvítali už v roce 2022. „S ohledem na epidemiologickou situaci počítáme s tím, že se termíny projektu mohou posouvat. Období do zpřístupnění domu veřejnosti tak chceme využít kromě jiného i na inventarizaci a postupnou digitalizace materiálů, které jsou součástí vily a také některých projektů, jež plánujeme,” přibližuje Hladká.
-red-