svátek má Ivana


svátek má Ivana
Horská služba kvůli polomům nedoporučuje vstup do terénu

V důsledku sobotních silných bouřek s vichřicí nedoporučuje horská služba túry a vstup do volného terénu z důvodu vysokého nebezpečí možného poranění.
„V lesním porostu je mnoho polomů, které hrozí následným a nekontrolovatelným pádem. Jedná se především o oblast hraničního hřebene ČR/SR – Kohútka – Kasárna, Kasárna – Bílý Kříž, Bílý Kříž – Velký Polom, pak oblast trojmezí SK, ČR, PL a hraničního hřebena ČR/PL Bahenec – Čantoryja,“ uvedl mluvčí Horské služby Beskydy Radan Jaškovský.
Tato výstraha se vztahuje také na přístupové cesty do výše popsaných lokalit.
Pády stromů hrozí také u vodních toků
V důsledku bouří a silných větrů, která zasáhly Českou republiku, došlo na mnoha místech k poškození břehových porostů v okolí vodních toků. „Upozorňujeeme na zvýšené riziko pádů stromů v blízkosti vodních toků a žádá veřejnost, aby dbala zvýšené opatrnosti při pohybu okolo vodních toků v místech s břehovými porosty. I zdánlivě zdravé a stabilní stromy mohou vlivem podmáčení či změny těžiště po odlomení větví hrozit pádem,“ uvedl mluvčí Povodí Moravy, s. p. Petr Chmelař.

I zdánlivě zdravé stromy mohou vlivem podmáčení hrozit pádem. Foto: Povodí Moravy
Pracovníci Povodí Moravy aktuálně zjišťují stav břehových porostů a provádějí nutné zásahy. Úklid popadaných stromů, větví a průzkum dřevin na celém území ve správě Povodí Moravy potrvá minimálně čtyři týdny.
Náročné sobotní odpoledne pro beskydské záchranáře
O víkendu měli lidé z Horské služby Beskydy plné ruce práce se záchranou turistů, které zastihla bouřka přímo na túře. Jako například dva slovenské turisty, muže a ženu, kteří se ukryli pod stromem. Shodou okolností úder blesku tento strom zasáhl a odlomená část spadla na muže. Zaklínila jej a způsobila mu velice vážná zranění. Ještě v průběhu bouře vyrazily záchranné skupiny postiženému na pomoc. Rychlý postup ke zraněnému jim znemožňovalo velké množství spadlých a polámaných stromů. Záchranáři HS byli nuceni, ve spolupráci s kolegy z JSDH, odstraňovat přírodní překážky ve snaze co nejdříve dostat zdravotnickou pomoc ke zraněnému muži. V průběhu času se bouře uklidnila, a to umožnilo vzlet Kryštofa 5 s Ostravy. Lékař LZS Ostrava byl spuštěn za pomoci palubního jeřábu k poraněnému. Tomu byla již v té době poskytnuta předlékařská první pomoc, vyproštění, fixace a kyslíková terapie. Muže odtransportovali v podvěsu a po naložení na palubu vrtulníku byl odvezen do traumacentra v Ostravě. Manželka postiženého, která byla přímým svědkem nehody, poraněného skončila v péči krizového interventa stanici DHS Frýdlant n.Ostravicí.
Sobotní záchrana několika turistů. Foto: Horská služba Beskydy
-tz-

TOP REKLAMA










