Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Kloboučtí jsou šetrní k životnímu prostředí

date_range 26.Čvc, 2010 featured_play_list Aktuality
 
 
Odevzdáním 446 vysloužilých televizorů a 262 počítačových monitorů v loňském roce přispěli obyvatelé Valašských Klobouk a místních částí k omezení emisí skleníkových plynů o 28 tun CO2. Vypovídá o tom takzvané Environmentální vyúčtování, které město obdrželo od společnosti ASEKOL, jež se zabývá právě zpětným odběrem elektrozařízení. Uvedené množství vyřazených spotřebičů dále představuje úsporu 105 megawatthodin elektrické energie, 2 088 litrů ropy, 530 604 metrů krychlových vody nebo 4 703 tun primárních surovin.

„Environmentální vyúčtování nám přesně ukazuje přínos životnímu prostředí, o který se občané Valašských Klobouk svým zodpovědným přístupem k recyklaci elektrozařízení zasloužili. Celkem 708 kusů odevzdaných televizí a monitorů znamená například snížení produkce nebezpečného odpadu o 107 tun a eliminaci skleníkových plynů o 28 tun," okomentovala úspory referentka odboru životního prostředí Leona Vlčková. Výsledky se přitom týkají jen těchto dvou typů elektrospotřebičů, pokud by byly uvažovány i všechny ostatní druhy odevzdávaných zařízení, byl by vyčíslený přínos ještě výraznější.

 
„Věříme, že pozitivní výsledky ve vztahu k životnímu prostředí budou pro občany další motivací k aktivnímu třídění elektroodpadu. Číselné vyjádření úspory elektrické energie, energetických a primárních surovin, pitné vody, nebezpečných odpadů i skleníkových plynů je natolik názorné, že jistě každého přiměje k zamyšlení o prospěšnosti zpětného zpracování spotřebičů," vyjádřil místostarosta Ladislav Tarabus. Dále upozornil, že vysloužilé elektrospotřebiče mohou občané odevzdávat na místě zpětného odběru v ulici Brumovská, a to vždy v pátek od 12 do 16 hodin.

Konkrétní dopady na životní prostředí vyčíslila celosvětově unikání studie životního cyklu Life Cycle Assessment, která posoudila přínos systému zpětného odběru televizorů a monitorů. Vyhodnotila jejich sběr, dopravu a zpracování, a to od okamžiku výroby až do finální recyklace jednotlivých frakcí vyřazených spotřebičů do nového produktu, případně po konečné zneškodnění. Náročnosti všech operací, které provázejí spotřebič od jeho vzniku až po odbornou recyklaci, byly přepočítány na hodnoty úspory energií, surovin, vody, skleníkových plynů a nebezpečných odpadů.

Podle této studie znamená zpětný odběr jednoho vysloužilého televizoru například:
– úsporu takového množství elektrické energie, jaké spotřebuje 60 wattová žárovka svítící nepřetržitě 4 měsíce
– úsporu takového množství ropy, jaké spotřebuje osobní automobil k ujetí 22 kilometrů
– úsporu takového množství vody, jaké je přibližně spotřebováno při deseti sprchováních
– snížení produkce nebezpečných odpadů o takové množství, jaké vyprodukuje za rok 36 domácností
– snížení emise skleníkových plynů o takové množství CO2, jaké vyprodukuje automobil při ujetí vzdálenosti mezi Prahou a Ostravou.

 
Lenka Zvonková
 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA