Kloboucký rodák Ladislav Mňačko by se dnes dožil 100 let
Na úterý 29. ledna 2019 připadá 100. výročí narození valašskoklobouckého rodáka, spisovatele a publicisty Ladislava Mňačka. Proslavil se jako zahraniční dopisovatel, později se vedle politických reportáží věnoval také psaní esejí, románů, povídek a novel. K jeho nejvýznamnějším dílům patří autobiografický román Smrt si říká Engelchen z roku 1959. Město Valašské Klobouky si slavného rodáka připomene v rámci letošního Klobuckého kulturního léta.
Ladislav Mňačko se narodil 29. ledna 1919 ve Valašských Kloboukách, v domě č. p. 50, který stál na Masarykově náměstí v místech dnešního kulturního domu. Jeho rodiči byli Julie Mňačková, rozená Kovalčíková, a František Mňačko. Otec byl povoláním papučář, posléze dostal místo poštmistra ve slovenském Martině, kam se rodina odstěhovala.
Mňačko se v dobách druhé světové války aktivně zapojil do partyzánského hnutí, kdy se připojil k ploštinské skupině. V době komunismu patřil k prominentním novinářům, později se však přidal na stranu odpůrců režimu. Od roku 1948 působil jako zahraniční dopisovatel v Palestině, následně vycestoval do Izraele, Číny, Mongolska, SSSR, Francie, Itálie, Rakouska, Vietnamu a dalších zemí, kde tvořil politické reportáže. V roce 1967 emigroval na několik měsíců do Izraele, později po srpnovém vpádu vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 odešel do Rakouska. Tvořil televizní scénáře i prózu. V roce 1989 se vrátil do Československa, kde ostře vystupoval proti rozdělení státu. Zemřel v roce 1994 v Bratislavě.
Z jeho významných děl:
Já, Adolf Eichman (1961) – reportáž o jeruzalémském procesu s původcem vražd miliónů Židů
Opožděné reportáže (1963) – reportáže o krutém politickém teroru komunistické moci v 50. letech
Smrt si říká Engelchen (1959) – úspěšný román přeložený do řady světových jazyků, popisuje osud obce Ploština na moravsko-slovenském pomezí, který je spojený s partyzánským hnutím
Noční rozhovor (1966) – román popisující děsivou realitu německého fašismu na příběhu utečence z lágru a německé fanatické nacistky
Jak chutná moc (1968) – román o vlivu politické moci na osobnost člověka
-tz+Wikipedie-
foto: archiv Muzeum regionu Valašska