Kloboucká radnice cenu za odpad nezvýší
V roce 2012 se občané Valašských Klobouk a místních částí Smolina, Lipina a Mirošov nemusejí obávat zvýšení poplatku za odpad. Ten zůstane rozhodnutím zastupitelů na stejné výši jako v loňském roce, tedy 340 korun pro dospělé a 200 korun pro děti, studenty v prezenčním studiu mimo město a seniory nad 65 let. Valašské Klobouky mají nejnižší poplatek z měst v celém regionu, a to především díky aktivnímu zapojení obyvatel do třídění odpadů.
„Rok 2012 přinese všeobecné zdražování a zvyšování nákladů na živobytí, a tak věříme, že nezměněná výše poplatku za komunální odpad bude pro naše občany dobrou zprávou. Separací odpadů dlouhodobě napomáhají ke snižování objemu směsného komunálního odpadu, díky čemuž se nám daří držet náklady na manipulaci s ním na stabilní úrovni. Čím více budou lidé třídit, tím déle budeme schopni tuto nízkou sazbu poplatku zachovat," pověděl starosta Dalibor Maniš.
Výpočet výše poplatku se řídil rokem 2010, kdy občané vytřídili 62,7 tun papíru, 72,3 tun plastů a 84,7 tun skla. Na skládku přitom bylo uloženo 1052 tun komunálního odpadu, tedy o 11 tun méně než v předchozím roce. Svou roli na výši poplatku ovšem hraje i skutečnost, že je odpad ukládán na skládku ve Smolině, která svým umístěním spadá pod katastr místní části Valašských Klobouk. V takovém případě město podle zákona základní poplatek 500 korun za tunu uloženého odpadu neplatí, tudíž se tento náklad nepromítá do poplatku občanů.
Poplatníkem je každá osoba s trvalým pobytem na území města Valašské Klobouky a místních částí Lipiny, Smoliny a Mirošova. Sleva je poskytována dětem do 10 let, studentům od 15 do 26 let, kteří studují mimo Valašské Klobouky, a občanům starším 65 let. Nižší sazba pro ně činí 200 korun. Studenti přitom musí doložit potvrzení školy o prezenční formě studia. Od poplatku jsou osvobozeny děti narozené v příslušném kalendářním roce a poměrná částka je prominuta také občanům, kteří prokazatelně dlouhodobě pobývali mimo město, minimálně však po dobu čtvrt roku.
Lenka Zvonková