Místostarosta Karel Ptáček: Město bude muset za odvoz plastů připlácet
Ve dnech, kdy se ve Valašských Kloboukách sváží od rodinných domů plastový odpad, zaplňují ulice nejen speciální nádoby se žlutým víkem, ale mnohdy také desítky pytlů. Do těch lidé ukládají plastové obaly a další odpady, které se jim do nádob už nevejdou. Bohužel za tím částečně stojí zvýšení spotřeby, částečně pohodlí, kdy lidé na sešlapávání plastů rezignují. Právě zmenšený objem plastu přitom zajistí správné naplnění nádoby a její efektivní využití. Naopak sběr nadbytečných pytlů je neekonomický a zcela jistě se promítne i do ceny poplatku za odpad.
„Jak ukázaly kontroly prováděné při svozech, lidé plasty často nesešlapávají. Žlutá popelnice se tak rychle zaplní. Další plasty pak končí v druhé popelnici nebo v přídavných pytlích. Chtěl bych na tento nevhodný způsob třídění upozornit a požádat obyvatele, aby věnovali trochu času sešlápnutí PET lahví a podobných obalů. Jinak se bohužel sami stavíme do nepříjemné situace, kdy se rostoucí náklady za odvoz tříděného plastového odpadu promítnou i do navýšení poplatku za odpad,“ apeloval místostarosta Karel Ptáček. „Jen od května do října tohoto roku bylo při svozu zaevidováno 1615 přiložených pytlů s plasty. Od čtvrtého čtvrtletí bude město za jejich odvoz muset připlácet,“ upozornil.
Už samotný sběr plastu je rok od roku dražší. „Jen za období od ledna do září roku 2019 nás svoz plastů od rodinných domů stál přes 340 tisíc korun a na dalších bezmála 70 tisíc vyšla třídicí linka. Za stejné období roku letošního jsme za svoz uhradili přes 360 tisíc korun a platba třídící lince se vyšplhala na částku 119 tisíc korun,“ uvedl pro porovnání místostarosta.
„Zaměřme se na to, abychom nakupovali výrobky bez nadbytečných obalů. Typicky jde o vakuové balení uzenin, balené vody, jednorázové sáčky a igelitky. Vždy je možné najít cestu, jak odpadům předcházet,“ zdůrazňuje Karel Ptáček.
-tz-