Jarmek nabídne tři výtvarné výstavy
Dovolujeme si vás pozvat na zahájení tří výstav, které jsou součástí programu 30. valašského mikulášského jarmeku. Výstavy budou zahájeny v pátek 1. 12. 2023.
V 16 hodin proběhne vernisáž fotografické výstavy Bohumila Eichlera Švédsko v Galerii Vincúch na Masarykově náměstí. Při zahájení výstavy vystoupí s hudebním programem Víťa Lysáček.
V Galerii G Gymnázia Valašské Klobouky bude v 18 hodin zahájena vernisáž obrazů a keramik Josefa Jeřábka a ve Fotogalerii G vernisáž fotografií Miroslava Pinďáka pod názvem Persona. Zahájení výstav hudebně doprovodí cimbálová muzika Klobučánek.
Po skončení vernisáží na gymnáziu bude veřejnosti promítnut dokumentární film Švédsko 2023 od Jiřího Kubrichta. Film vypráví o cestě výtvarníků do švédského Höganäs.
Bohumil Eichler
Narozen v roce 1954. Žije a tvoří v Děčíně.
Profesionální fotograf, člen Asociace profesionálních fotografů.
V roce 2002 získal v Bruselu mezinárodní titul QEP.
20 let spolupracuje se značkou Olympus jako ambasador Olympusu v ČR. Je jedním ze tří zakladatelů spolku STO Z LEDU VEN z Děčína, který příští rok oslaví 30 let činnosti.
Začínal fotografovat ve dvanácti letech dvouokou zrcadlovkou československé výroby Flexaret. Před rokem 1989 prošel několika fotokluby a pravidelně bodoval v amatérských foto soutěžích. Po revoluci studoval fotografickou školu v Opavě a následně se plně začal věnovat profesionální fotografii.
Bohumil Eichler je zároveň i lektor, publicista, organizátor fotografických workshopů a zahraničních fotografických expedic. Ve své lektorské a publicistická činnosti se zaměřuje nejvíce na novinky a produkty Olympus a Adobe a jejich co nejoptimálnějšího praktického využití ve fotografii. Specializuje se na komerční reklamní fotografii a v poslední době také na volební kampaně.
Nejoblíbenějšími fotografickými náměty v díle Bohumila Eichlera je krajina, krajinná panoramata a krajinná zátiší. Dále sport, street foto a společenské události. Při fotografování využívá maximální možností moderní techniky a softwaru. Sází na náročné zpracování až hraničních možností fotografie.
V současné době připravuje několik fotografických výstav k svému životnímu jubileu.
Josef Jeřábek
23. 6. 1940 – 28. 9. 2023
Josef Jeřábek se narodil ve Valašských Kloboukách a rodnému Valašsku byl věrný po celý život.
V letech 1954 až 1958 studoval Státní uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti. Figurální a portrétní kresbu u akademického malíře Karla Hofmana, hlavní výtvarný obor keramiku u akademického sochaře Stanislava Mikuláštíka.
Od roku 1964 byl zaměstnán jako designér v družstvu lidové umělecké výroby Valaška ve Valašských Kloboukách.
V roce 1966 byl požádán tehdejším ředitelstvím Lidové školy umění ve Valašských Kloboukách o to, aby rozšířil výtvarnou výuku o obor modelování a keramiky. Když byl obor keramiky a modelování založen, stal se externím učitelem lidové školy umění a následně základní umělecké školy ve Valašských Kloboukách. Společně s akademickým malířem Lojzou Baránkem vychovali několik generací výtvarníků.
Josef Jeřábek žil a výtvarně působil ve Valašských Kloboukách, ve své výtvarné tvorbě se věnoval keramice a malířství. Jeho poslední výtvarné práce byly zaměřeny hlavně na malbu, a to v technice tempery a olejomalby. Od šedesátých let minulého století byl dobrým duchem a organizátorem všech seskupení valašských výtvarníků a spolupořadatelem společných výstav. Patřil k zakládajícím členům Výtvarného spolku Vincúch. Keramická a malířská díla Josefa Jeřábka byla součástí šedesáti výstav v České republice a v zahraničí.
Josef Jeřábek patřil k osobnostem valašské kulturní scény po celý svůj život. Valašsko, kraj, kde se Josef Jeřábek narodil a prožil svůj život a který tak velmi miloval, zobrazoval ve svých dílech. Námětem mu byla kloboucká krajina, architektura, valašský folklór. Ve své figurální keramice zpodobňoval ženu, ženskou krásu v ladných křivkách těla.
Miroslav Pinďák
Narozen v roce 1964. Žije a tvoří v Brumově.
Miroslav Pinďák vystudoval výtvarné obory na Masarykově univerzitě v Brně. V současné době vyučuje výtvarnou výchovu v ZŠ Brumov-Bylnice. Je místopředsedou výtvarného spolku Vincúch, předsedou fotoklubu KFA Brumov-Bylnice. Organizuje fotografické workshopy, výstavy, publikuje, věnuje se lektorské a editorské činnosti. Má bohaté zahraniční zkušenosti.
Pracuje s digitální fotografickou technikou, ale v jeho tvorbě převažují klasické analogové techniky.
Dominantním tématem jeho tvorby je portrét a akt. Na jeho fotografiích můžeme obdivovat působivé kompozice, práce s detailem lidského těla. Akty rád zasazuje do přírodního prostředí a lidské tělo se stává často součástí přírodních struktur a živlů.
Pozornost věnuje taky fotografování valašských tradic. Významnou součástí jeho tvorby v posledních letech se stává fotografování přátel – malířů, sochařů, fotografů a taky muzikantů. Výstava Persona je zaměřena právě na jeho přátele ze spolku Vincúchu. Až na pár „ateliérovek“ se většinou jedná o náhodné momentky pořízené různou technikou, něco dokonce i mobilem.
Miroslav Pinďák k výstavě Persona: „Výstava Persona připravované pro Fotogalerii G na Gymnáziu Valašské Klobouky mě přivedla k ohlédnutí se v čase. Vybíral jsem portréty přátel ze spolu Vincúch na patnáct panelů. Ve chvíli, kdy jsem začal probírat archiv, uvědomil jsem si, že pět z nich už opustilo tento svět. Zaplavila mě ihned spousta krásných vzpomínek. Realizace této výstavy je skromným poděkováním osudu za to, že jsem mohl na své životní pouti potkat tyto úžasné lidi, a mohu je nazývat přáteli.“
Výstavy potrvají do 31. 1. 2024.
Mgr. Jiří Ročák