Jak přijít snadno o peníze?!
Tentokráte opět – ještě jednou, formou krátkého příběhu tzv. ze života, poměrně častého.
Pan Štědrý byl požádán svým známým panem Brzobohatým, zda by mu nepůjčil 50.000 Kč s tím, že mu tuto částku vrátí do měsíce. Pan Štědrý souhlasil. Peníze předal panu Brzobohatému v hotovosti. Žádnou smlouvu nesepisovali, protože na to jednak nebyl čas a jednak pana Brzobohatého přeci dobře zná. V okamžiku, kdy měl pan Brzobohatý peníze vrátit, začal tvrdit, že potřebuje ještě nějaký čas. Po jisté době se přestal ozývat zcela. Pan Štědrý jej ještě mnohokrát kontaktoval a vždy pod příslibem „jistého" uhrazení za měsíc či dva panu Brzobohatému vždy uvěřil. Pan Štědrý peníze nakonec zpět nedostal.
Co je v popsaném případu špatně, je zpětně zřejmě jasné všem. Přesto se s těmito chybami bohužel neustále opakovaně setkáváme. Nejzásadnějšími z těchto chyb jsou tedy:
- půjčka bez jakékoliv smlouvy, anebo v lepším případě sice s nějakým dokumentem, ale často právně problematickým, s neurčitými formulacemi (vzor uznání dluhu mimochodem kupř. stáhnete i zdarma na našem webu )
- směnka – je přísně formální právní dokument – velmi často se v praxi v jejím vyplnění chybuje
- nevymáhání dluhu ihned po splatnosti – čím déle se vyčkává, tím více se zvětšuje riziko toho, že věřitel své peníze již nedostane (např. další exekuce dlužníka atp.).
Samozřejmě nelze vyloučit případy osobních bankrotů či absolutní nemožnosti peníze vymoci, ale obecně rada, jak o peníze v takových situacích nepřijít, zní jasně – zajistit si pohledávku právně kvalitním dokumentem a po splatnosti přistoupit k vymáhání co nejdříve. Tato rada se přitom netýká jen půjček, jak je uvedeno v případě shora, ale i např. podnikatelů, kteří řeší běžně pohledávky v rámci jejich obchodních vztahů (kupní smlouvy, smlouvy o dílo atp.). Pokud si nejste jisti, zeptejte se v advokátní kanceláři (naší nebo jakékoliv jiné, která má s vymáháním pohledávek zkušenosti).
JUDr. Petr Hradil www.advokat-zlinsko.cz