Infocentrum Kohútka ozdobily dřevěné kláty
Řemeslná dílna zaměřená na výrobu tradičních valašských klátů (úlů) o víkendu doslova krášlila 1. slovensko-české infocentrum na Kohútce. Tři desítky amatérských řezbářů pod vedením mistrů tohoto oboru – Martina Cigánka z Poteče a Vladimíra Klimeše ze Zubří vyřezávalo a kolorovalo jedenáct klátů, které po svém dokončení vytvoří skupinu u chaty na Kohútce a část z nich poslouží svému účelu – včelařům v okolí Nového Hrozenkova. Byl to zde již třetí řezbářský víkend, ale zatím nejúspěšnější co do počtu účastníků a vyřezaných klátů.
Akci realizuje Český svaz ochránců přírody Valašské Meziříčí ve spolupráci s partnerským svazem slovenským, a tak byla bezmála polovina účastníků ze Slovenska, což akci dodalo ten správný mezinárodní rozměr. Alespoň krátkou dobu si řezbářské řemeslo vyzkoušely desítky návštěvníků Javorníků bez rozdílu věku a mnohým to šlo opravdu velice dobře, což svědčí o tom, že vztah k řemeslu a řemeslná zručnost v nás stále zůstávají. Na Kohútce tak postupně vznikají postavy inspirované blízkým okolím a historií kraje – portáši, loupežníci, zemití Valaši, ale také tvary blízké včelařství – včelka Mája nebo květ slunečnice.
foto ČSOP Valašské Meziříčí více fotek |
Martin Cigánek, který patří k nejnadějnějším nositelům řezbářské tradice, chválí všechny, kteří se byť jen krátkodobě připojili: „Mám radost, že i v době počítačů a plastů neztratili zejména mladí vztah k přírodním materiálům a práci s nimi a mají zájem si zkusit, co obnáší hodiny tlouct paličkou do dláta, než něco pěkného vznikne."
Mária Moravíková z Považské Bystrice dodává: „Byl to vynikající pracovní víkend, strávili jsme tu celé dva dny a jsem ráda, že tady pak po léta bude pro potěšení návštěvníků stát naše práce."
Akce byla současně i jakousi popularizací včelařství, protože toto pro život celé planety velmi důležité řemeslo dnes na Slovensku i u nás provozují lidé s věkovým průměrem kolem sedmdesáti let a takovéto akce by měly přilákat ke včelařství i ty později narozené.
Milan Orálek