Hasiči doporučují dbát zvýšené opatrnosti
Přestože současná doba nepřeje velkým oslavám pálení čarodějnic, suché počasí přeje vzniku požárů. Během dubna vyjížděli hasiči ke zvýšenému počtu požárů, a to zvlášť v přírodním prostředí.
„Obecně právě počasí před oslavami čarodějnic hraje největší roli v nárůstu požárů. Pokud je před 30. dubnem dlouho sucho a je teplo, dojde k požáru mnohem snáz, než když je půda prosáklá vodou. Stejně tak je nebezpečný silný vítr, který žhavé uhlíky rozfouká po okolí a snadno tak chytne třeba suchá tráva,“ upozornila mluvčí hasičů Lucie Javoříková
Pokud se tedy chystáte, byť komorně na vlastní zahradě oslavit čarodějnice, nezapomeňte na povinnosti, které vyplývají ze zákona o požární ochraně a v neposlední řadě na opatrnost a nepodcenění síly ohně.
Zákon o požární ochraně (zákon č.133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších změn a předpisů) hovoří jasně: fyzické osoby, ale také právnické či podnikající fyzické osoby jsou při spalování hořlavých látek na volném prostranství povinny učinit odpovídající opatření proti vzniku a šíření požáru. Jinak řečeno, zabezpečit vše tak, aby se spalování nevymklo kontrole a nevznikl z něj požár. V případě nedodržení zásad požární bezpečnosti při používání otevřeného ohně, mohou být lidé postiženi pokutou až do výše 20 000 Kč, pokud svým jednáním způsobí požár, mohou dostat pokutu až ve výši 25 000 Kč.
Rady hasičů
– Při rozdělávání ohně je nutné předem vybrat místo, které je bezpečně izolované od hořlavých materiálů a ohraničené pruhem širokým nejméně 1 metr zbaveným jakýchkoliv hořlavin.
– Zcela zakázané je rozdělávání ohně ve vysoké suché trávě, na strništi apod. Nutné je také dodržovat bezpečnou vzdálenost od obytných nebo hospodářských budov.
– Hranici z polen je potřeba stavět tak, aby byla stabilní a nehrozilo její zhroucení do stran, jinak se mohou plameny vymknout kontrole.
– Při podpalu nepoužívejte vysoce hořlavé látky, jako je benzín, nafta či líh.
– Při pálení ohňů musí být vždy přítomna alespoň jedna osoba starší 18 let.
– Oheň nesmí zůstat bez dozoru.
– Příjezdové cesty vedoucí k místu pálení musí zůstat průjezdné po celou dobu.
– Místo byste měli opustit až ve chvíli, kdy je ohniště důkladně uhašeno prolitím vodou či zasypáním zeminou.
– Při přeskakování vater hrozí vznícení části oděvu. V takovém případě je nutné jednat rychle a a uhasit plamen buď dostatkem vody, nebo válením se po zemi. Případně uduste plamen dekou či jinou přírodní textilií.
– Používejte pouze pyrotechniku uvedenou legálně do oběhu. Vždy se striktně držte přiloženého návodu k použití a odpalujte ji co nejdále od budov či dalších míst, u kterých hrozí vznícení. V žádném případě pak nevhazujte zábavní pyrotechniku do ohně. Manipulovat by s ní také neměly děti a osoby, které jsou pod vlivem alkoholu.
-tz-