Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Evropská komise ohrožuje trh s kotli a kamny. Požadavky nereálné, diskuze žádná

date_range 04.Úno, 2025 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Ilustrační foto

Návrh Evropské komise na novou směrnici o Ekodesignu přináší zásadní hrozbu pro výrobce kotlů a kamen na biomasu (dřevo, peletky, dřevní brikety). Navržené emisní a technické požadavky by mohly vyřadit až 90 % výrobků z trhu a dramaticky zvýšit jejich cenu. Pokud by směrnice vstoupila v platnost v navržené podobě, omezila by soběstačnost domácností a zvýšila jim náklady na vytápění.

 

Požadavky nereálné, diskuze žádná

 

„Nereálný nápad Evropské komise hází klády pod nohy všem výrobcům kotlů a kamen v Česku i celé Evropě. Navržené parametry popírají samotné fyzikální zákony a jsou mnohdy nesplnitelné,“ říká Ing. Vladimír Stupavský, předseda Klastru Česká peleta.

 

Podle něj by nové podmínky mohly z trhu vyřadit 90 % kotlů a kamen na tuhá paliva, zatímco zbylé by výrazně zdražily. „Komise navrhuje emisní limity, které nejsou technicky dosažitelné ani při využití nejmodernějších technologií. Například limit pevných částic (PM) 3 mg/m³ je výrazně přísnější než současné standardy a není reálně splnitelný. Výroba kotlů podle těchto požadavků by znamenala obrovské náklady na nové technologie, které se promítnou do pořizovacích cen pro domácnosti,“ dodává Stupavský.

 

Kritické je také navrhované snížení emisních limitů oxidu uhelnatého (CO) a oxidů dusíku (NOx), které by vedlo k vyřazení většiny současných spotřebičů. Zásadní problém představuje i povinné zavedení automatického řízení spalování (ACC) u všech lokálních ohřívačů prostoru na pevná paliva. To by z trhu vyloučilo jednoduchá kamna i krby na dřevo a přineslo problémy pro spotřebitele v oblastech bez spolehlivého přístupu k elektřině.

 

Dřevo jako klíčový obnovitelný zdroj

 

V souvislosti s revizí směrnice Ekodesign se v médiích objevují nepřesné informace o údajném zákazu topení dřevem. To však není pravda – reálnou hrozbou nejsou zákazy, ale nastavení takových podmínek, které činí moderní lokální topidla na biomasu nedostupnými pro běžné domácnosti. I ministr životního prostředí Petr Hladík nedávno jasně vyvrátil šířící se hoax o zákazu topení dřevem: „Dřevo je obnovitelný zdroj energie a zákaz jeho využívání se nechystá – ani v Česku, ani na úrovni Evropské unie. Proto vás prosím, investujte do moderních kotlů na dřevo, ať už na kusové dřevo, brikety, nebo pelety,“ uvedl ministr pro Českou televizi a na výstavě Infotherma dne 20. ledna 2025

 

„Za posledních 10 let došlo díky inovacím a probíhající výměně zastaralých kotlů a kamen k rapidnímu snížení emisí. Stávající přísné legislativní prostředí už zajišťuje dostatečné regulace. Namísto dalšího zpřísňování by měly evropské instituce konečně podpořit edukaci uživatelů a důslednější kontrolu skutečně problematického spalování,“ upozorňuje Ing. Zdeněk Lyčka, prezident Asociace podniků topenářské techniky. Dřevo je přitom klíčovým obnovitelným zdrojem v mnoha regionech Evropy a hraje zásadní roli v energetické soběstačnosti. V některých oblastech je topení dřevem hlavním způsobem vytápění domácností, a moderní technologie umožňují jeho účinné a nízkoemisní využití. Jen v České republice používá dřevní paliva k vytápění přes 2 miliony lidí.

 

Výzva k revizi návrhu

Klastr Česká peleta, Asociace podniků topenářské techniky i mezinárodní asociace Bioenergy Europe vyzývají Evropskou komisi k okamžité revizi návrhu a realistickému nastavení podmínek. Požadují:
• Úpravu emisních limitů – zejména zrušení nesplnitelného limitu 3 mg/m³ PM a
revizi přísných požadavků na CO a NOx.
• Dostatečné přechodné období, minimálně do roku 2030, aby se výrobci mohli
novým podmínkám přizpůsobit.
• Zachování biomasy jako klíčového obnovitelného zdroje, který pomáhá snižovat
závislost na fosilních palivech.
• Odstranění povinnosti automatického řízení spalování (ACC) pro všechna lokální
topidla, aby na trhu zůstaly dostupné i moderní zdroje na dřevo fungující bez
elektřiny.
• Harmonizaci testovacích metod s již zavedenými normami (např. EN 16510), aby
nedocházelo k právní nejistotě a dodatečným nákladům pro výrobce.

 

Česká republika musí hájit dostupné vytápění

Zástupci členských států EU budou o návrhu jednat už 12. února. „Je klíčové, aby Česká republika chránila dostupnost, účinnost a ekologičnost vytápění dřevem. Změny nesmí vést k tomu, že si běžné domácnosti nebudou moci dovolit moderní topidla využívající lokální ekologická paliva a budou odkázány pouze na přípojky plynu nebo elektřiny,“ uzavírá Vladimír Stupavský. Pokud EK své návrhy nepřehodnotí, hrozí drastické omezení trhu s biomasou a také ohrožení tisíců pracovních míst v celém odvětví.

 

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA