Ekologická olympiáda středoškoláků
Bělokarpatská příroda se na podzim každoročně stává dějištěm regionálního kola Ekologické olympiády středoškoláků Zlínského kraje. Také letos v říjnu se do Valašských Klobouk na třídenní soutěžní soustředění sjelo devět studentských týmů v doprovodu pedagogů. Čekal je test vědomostí, praktické úkoly v terénu a poučný doprovodný program. Vítězství si zasloužili reprezentanti Masarykova gymnázia Vsetín.
„Pro letošní ekologickou olympiádu jsme zvolili téma „Nech brouka žít". Studenti vytvořili tříčlenná družstva a plnili neotřelé teoretické i praktické disciplíny zaměřené na život hmyzu a jeho ekologické vztahy s člověkem, rostlinami a dalšími živočichy. Pochopili tak význam hmyzu v krajině i potřebu jeho ochrany," pověděl člen odborné poroty Jan Husák z Muzea regionu Valašsko.
Výroba domečků pro hmyz (foto pořadatelé) …více fotek |
„Porota složená především ze zástupců ekologických organizací vyhodnotila jako nejúspěšnější tým ze vsetínského Masarykova gymnázia, druhé místo vybojovali studenti Gymnázia F. Palackého z Valašského Meziříčí a třetí příčka patřila soutěžícím ze zlínského Gymnázia Lesní čtvrť," pověděla pořadatelka Pavlína Kolínková.
Olympiáda začala ve čtvrtek 4. října teoretickou částí, v níž studenti prokazovali své znalosti v písemném i ústním testování, analýze odborných dat a počítačové hře s environmentální tématikou. Večer je pak čekalo odlehčení v podobě recesního úkolu. Divadelním ztvárněním příběhů ze života hmyzu účastníci příjemně zakončili první den.
Pátek soutěžící trávili v EnviCentru Pro krajinu ve Vysokém Poli, kde mimo jiné vlastnoručně vyráběli domečky pro hmyz. Měli je složit z takových přírodnin, které by byly broukům blízké a nalákaly k zasídlení co nejširší společenstvo hmyzu. Následovaly další praktické úkoly a prezentace studentských řešení. Sobota pak účastníkům přinesla vyhlášení výsledků a také další úkol v terénu, tentokrát výsadbu stromků v lokalitě Trhovisko na okraji Valašských Klobouk. Týmy se postaraly o oživení rekultivovaného území po černé skládce vysázením aleje ze švestek, lip, javorů a jasanů.
Účastníci Ekologické olympiády 2012 (foto pořadatelé) …více fotek |
Součástí týmů byl po celou olympiádu i jejich pedagogický doprovod, který se z velké části přímo zapojoval do plnění úkolů, pomáhal radou i nápadem. Vedle soutěžní části probíhal i odborný doprovodný program připravený ve spolupráci s Lískou, občanským sdružením pro environmentální vzdělávání, výchovu a osvětu ve Zlínském kraji.
„Velké poděkování patří všem organizátorům, dobrovolníkům a zaměstnancům pořadatelských organizací za jejich nezištnou pomoc a ochotu, studentům a jejich učitelům za účast, nadšení a férové soutěžení. Díky všem proběhla soutěž ve velmi příjemné a tvůrčí atmosféře," zhodnotila Pavlína Kolínková.
Ekologickou olympiádu uspořádaly tyto organizace: Český svaz ochránců přírody KOSENKA Valašské Klobouky, Gymnázium Valašské Klobouky, Muzeum regionu Valašsko, p. o., EnviCentrum Pro krajinu Vysoké Pole, SOU Valašské Klobouky a Město Valašské Klobouky. Finanční podporu poskytl Zlínský kraj, ZO ČSOP Kosenka a EnviCentrum Pro krajinu Vysoké Pole.
Lenka Zvonková