Ekofarma v Lidečku je příkladem pro ostatní
Sedmnáctý ročník Krajské konference o environmentálním vzdělávání, výchově a osvětě ve Zlínském kraji zahájil dnes v prostorách Fakulty technologické ve Zlíně hejtman Jiří Čunek, který vyzdvihl význam utváření zdravého vztahu člověka k přírodě, jak se o to snaží pořadatelská organizace Líska a její partneři, a zároveň konstatoval, že pokud jde o environmentální výchovu, prožíváme určité schizma. „Na jedné straně jsou organizace, které dělají výborné aktivity, díky nimž mají lidé přirozený kontakt s přírodou a učí se mít k ní úctu, což je velmi záslužné. Na druhé straně jsme svědky toho, že několik jedinců může destruovat veřejný zájem, když pod záminkou ochrany přírody blokují například výstavbu obchvatu a vystavují tak nebezpečí přetíženého provozu i exhalací obyvatele obcí a měst. Slovo ´environmentální´ potom v těchto souvislostech získává negativní význam," řekl hejtman Jiří Čunek a poděkoval pracovníkům Lísky a středisek ekologické výchovy za to, že rozvíjejí správnou rozlišovací schopnost, aby si lidé přírody vážili, a přitom nebyli v kolizi s tím, co moderní svět potřebuje.
Sedmnáctý ročník Krajské konference o environmentálním vzdělávání foto: Jiří Balát |
Konferenci připravila organizace Líska, která ve Zlínském kraji ve spolupráci s krajským úřadem pomáhá široké veřejnosti porozumět přírodě a být dobrými hospodáři přírodního a kulturního dědictví. Rovněž pořádá kampaně pro školy, neziskové organizace a veřejnost, jako např. ´Poctivě vyrobené´ – na podporu místní udržitelné ekonomiky, ´Ptáci – žijí tady s námi´, ´Přírodní zahrada´ nebo ´Stromy a my´.
Po dobu konání konference probíhaly ukázky práce v tematických dílnách, které předvedly, jak lze zajímavou, poutavou a hravou formou rozvíjet zájem dětí o přírodu a vše, co s ní souvisí.
Sedmnáctý ročník Krajské konference o environmentálním vzdělávání foto: Jiří Balát |
Součástí programu bylo také oceňování jednotlivců či škol, úřadů či podnikatelů, kteří jsou v oblasti environmentální výchovy příkladem pro ostatní.
V kategorii Osobnost EVVO si cenu odnesla Mgr. Monika Havlásková, Středisko volného času Klubko, Staré Město.
Děti na exkurzi v ekofarmě AGROFYTO foto: agrofyto.cz |
Dále byli oceněni:
V kategorii Podnikatelský sektor – Ludmila Rumánková Mužikovská – Ekofarma AGROFYTO Lidečko.
V kategorii Ředitel školy/ školského zařízení – Mgr. Hynek Hromada, ZŠ Vsetín, Rokytnice 436.
V kategorii Školní koordinátor EVVO/ pedagog, lektor – Mgr. Jan Husák, Muzeum regionu Valašsko, Vsetín.
V kategorii Pracovník/dobrovolník neziskové organizace – Mgr. Jitka a Mirek Dvorští, Ochránci přírody Valašské Meziříčí a Mgr. Stanislav Chumchal, ČSOP Choryňská stráž.
V kategorii Veřejná správa – Ing. Milan Daňa, starosta obce Liptál, a Magda Pospíšilová z Magistrátu města Zlína.
V kategorii Žák základní či střední školy/ student – Kateřina Bachůrková a Pavel Jeřábek ze SPŠ Otrokovice.
V kategorii Škola/ školské zařízení/ nevládní nezisková organizace/ organizační složka obce – Mateřská a základní škola Kašava a Dům dětí a mládeže Šikula Uherské Hradiště.
V kategorii Projekt/ aktivita/ program EVVO realizovaný na území Zlínského kraje – Semínkovna Vsetín, ZŠ Vsetín, Rokytnice 436.
V kategorii Objev EVVO – Vladan Krmášek ze spolku přátel hradu Lukova.
Akce se konala pod záštitou radního Zlínského kraje pro školství Petra Gazdíka a pod patronací Margit Balaštíkové, radní Zlínského kraje pro životní prostředí a zemědělství.
-tz-