

Dvě výstavy k životnímu jubileu výtvarníka Jiřího Ročáka

V pátek 25. 4. 2025 budou v 18 hodin zahájeny dvě výstavy výtvarníka Jiřího Ročáka. Výstavy jsou uspořádány k životnímu jubileu autora.
Jiří Ročák už od svého raného dětství našel zálibu v kreslení a malování. Od prvních školních let začal navštěvovat Lidovou školu umění ve Valašských Kloboukách. S prvními základy kresby a malby ho seznámil akademický malíř Lojza Baránek a keramik Josef Jeřábek.
Zájem o výtvarnou tvorbu ještě více zintenzívnil při studiu na gymnáziu ve Valašských Kloboukách, kdy se začal zajímat i o dějiny umění. Poprvé svá díla vystavoval v roce 1983 na společné výstavě Sdružení valašskoklobouckých výtvarníků v Městské knihovně Valašské Klobouky.
Po absolvování přijímacích zkoušek nastoupil v roce 1984 na studia na Pedagogickou fakultu v Ostravě, obor výtvarná výchova a český jazyk. V Ostravě navštěvoval malířský ateliér pod vedením PhDr. Ondřeje Volra. Pedagogickou fakultu absolvoval diplomovou prací na téma Kresba a malba portrétu, kdy před zkušební komisi předložil soubor kreseb a maleb valašských chlapů.
Jiří Ročák maluje a kreslí, vytváří grafiky v technice linorytu, suché jehly a leptu. Námětem jeho děl je krajina, portrét, žena, ženský akt nebo abstrakce. Grafické techniky vhodně kombinuje. Zkušenost s grafickou kompozicí uplatňuje i při tvorbě textilních voskových batik. V technice voskové batiky se snaží námětově přecházet do abstraktnější polohy s využitím základních geometrických tvarů. Při kresbě a malbě krajiny se snaží zachytit krásu valašských kopců, polí a luk.
Jeho výtvarné dílo je zastoupeno v soukromých sbírkách v České republice, na Slovensku, v Německu, USA, Kanadě a ve Švédsku. Uspořádal na 60 samostatných a spolkových výstav, k těm nejdůležitějším patří samostatná výstava ve foyer Zlínského divadla, ve foyer Městského divadla Děčín a v galerii v kanadském městě Vernon.
Žena v možném čísle
První výstava pod názvem Žena v možném čísle bude zahájena v 18 hodin vernisáží v Městském muzeu Valašské Klobouky. Budou vystaveny malby olejovými barvami a velkoformátové kresby suchým pastelem. Námětem děl je žena, ženský akt a portrét. Výstava je inspirována básnickou sbírkou Vítězslava Nezvala Žena v množném čísle z roku 1936 a je poctou ženám a ženskému tělu. Je vyprávěn příběh, který vnímá ženský akt nikoliv jako konečný obraz, ale obraz, který je zastaveným dechem, okamžikem mezi světlem a stínem, mezi tím, co je vidět, a co zůstává tušené. Je to dotek beze slov, dotek mezi štětcem a plátnem, mezi očima a tím, co zůstává skryto našim pohledům. Olej a pastel. Dvě cesty, kterými barva dýchá. Jedna těžší, druhá lehká – jako dech a dotek. V obou se rodí ženský akt – ne jako zobrazení, ale jako přítomnost tušeného tajemství. Suchý pastel šeptá. Olej zpívá. Obě techniky zde nacházejí společný jazyk – jazyk těla, které nemá potřebu nic vysvětlovat. Stačí být.
Výstava je ódou na ženskost. Na to, jak se světlo láme na kůži, jak barva ožívá ve výrazu, jak se tvář a tělo stávají nositeli příběhu beze slov. Je to intimní rozhovor – mezi umělcem a modelem, mezi divákem a obrazem.
Výstava v městském muzeu potrvá do 13. 6. 2025.
Portréty
Druhá výstava z děl Jiřího Ročáka Portréty bude otevřena 25. 4. 2025 v Galerii Vincúch ve Valašských Kloboukách. Jiří Ročák představuje olejomalby a kresby tuší. Portréty tvořil v 90. letech minulého století, kdy mu modelem byli rázovití chlapi z Valašských Klobouk a okolí. Kresby vznikaly v klobuckých hospodách, kdy mu chlapi seděli před skicákem a většinou vyprávěli u piva své životní radosti i strasti. Olejomalby byly vytvořeny v ateliéru, kde muži přicházeli pravidelně na portrétní sezení. Vznikl tak soubor jedinečných portrétů valašských chlapů, který je vzpomínkou na dobu před třicet léty, tak jak jej zachytil štětec a tuš Jiřího Ročáka.
Výstava potrvá do 14. 6. 2025.
-tz-

TOP REKLAMA










