Dokument vrací lidi k poctivému pečivu
Krátký dokument od amatérských filmařů z Huslenek viděly na Youtube za jediný týden už pět tisíc lidí. Snímek vznikal sice v amatérských podmínkách, silné téma však nadchlo jak diváky na premiéře v halenkovském penzionu Fortuna, tak i fanoušky na sociálních sítích.
Nápad natočit dokument o poctivém chlebu a lidech, kteří ho umí upéct bez chemie jen z mouky, vody a kvasu, pochází z hlavy kytaristy kapely STRAM Michala Mikulenky z Huslenek na Vsetínsku.
„Kváskový chléb považovali naši předci za samozřejmost, dnes je ale vzácností. Chtěl jsem lidem ukázat, že vrátit se ke zdravějšímu, poctivému chlebu je přitom jednodušší, než se může zdát," vysvětluje amatérský filmař, proč se chopil kamery a začal svůj volný čas věnovat natáčení.
S realizací snímku mu pomáhali další filmoví nadšenci z Valašska, i přesto však jedenáctiminutový snímek vznikal téměř dva roky. O to je přesvědčivější. V dokumentu se o své zkušenosti dělí profesionální i domácí pekaři převážně z Valašska a jejich poselství je jasné: poctivý chléb není žádná věda, i když se nás potravinářský průmysl snaží přesvědčit, že bez chemie to nejde.
Z natáčení foto Michal Mikulenka |
Postavili pec a oprášili recepty od babiček
Malá pekárna pana Jaroslava Kulčáka z Nového Hrozenkova peče kváskové chleby už od třicátých let pořád stejně. Legendární pekař ve filmu Tajemství chleba vysvětluje, že pecny zadělává z žitného kvasu, a pokud nepeče, kvásek uchovává v drobence. Jiná protagonistka filmu, Jitka Čablíková ze Lhoty u Vsetína, peče svým třem dětem domácí chléb, aby měla jeho složení pod kontrolou i aby ušetřila. V dokumentu názorně ukazuje, jak se zadělává těsto, a válí obří bochníky. Recepty prý posbírala od babiček a kvůli domácímu pečení chleba, kterému její rodina propadla, si dokonce v kuchyni postavili klasickou pec. Přípravu poctivého chleba krok za krokem popisuje ve snímku také Mária Panáčková z obecní pekárny v Lysé pod Makytou. „Takové tradiční pekárny jsou ale na celém Slovensku jen dvě," tvrdí.
Tvůrci dokumentu pak vysvětlují, proč se naproti tomu běžný chléb ze supermarketů neobejde bez chemických složek – na vině je snaha zjednodušit a zlevnit výrobu. Jak ale naznačuje zkušenost dalšího pekaře, který ve snímku dostává slovo, některé složky "chemického" chleba škodí zdraví – způsobují vyrážky, alergie a podobně. V závěru filmu proto tvůrci apelují: "Můžeme podporovat pekárny, které se snaží péct bez zbytečných chemikálií. Můžeme tlačit na supermarkety, aby rozšířily sortiment o chléb vyráběný tradičními postupy. Zákazník je ta silnější strana. Každý se může rozhodnout, jestli chléb koupí u pekaře, nebo u chemika."
Vznikne soutěž v pečení chleba
„Je to poučný film, který by se měl pouštět dětem ve školách," pronesl po premiéře dokumentu jeden z diváků, provozovatel horské chaty Spartak Lubomír Kocfelda, který kdysi působil jako učitel. Dokument se zatím šíří hlavně přes sociální sítě, například na stránce Youtube ho za týden zhlédlo pět tisíc lidí.
Velký ohlas vzbudil film již při premiéře. Lidé si vyměňovali recepty a zkušenosti, jak si upéct nebo kde nakoupit poctivý pecen, a nechyběl ani domácí kváskový chléb od paní Jitky z dokumentu. Na premiéru dorazily i známé osobnosti valašského kulturního života, hudebníci z kapel Dareband a STRAM, výtvarník a medailér Miroslav Schovanec či divadelník Jan Václavík. Zájem lidí, kteří se o promítání dozvěděli, výrazně převyšoval kapacitu sálu, proto organizátoři zvažují další projekce, o nichž budou informovat na facebookových stránkách. „Je vidět, že lidé začínají o jídle více přemýšlet. Hned po promítání přišly dvě přítomné dámy s myšlenkou uspořádat veřejnou soutěž v pečení chleba, takže příští rok by mohla vzniknout nová tradice," upozorňuje Michal Mikulenka.
Recept na poctivý valašský chléb sdílí protagonistka filmu Jitka na svých osobních stránkách dratenictvi.estranky.cz . Jiné recepty a rady, jak na domácí chléb, najdete také na stránce další protagonistky Veroniky slamavbotach.cz . Dokument je k vidění na Youtube pod názvem Tajemství chleba nebo na stejnojmenné facebookové stránce.
Veronika Kučerová