Do Beskyd se vrací sokol stěhovavý
V Beskydech se podařilo 50 letech doložit hnízdění několika párů sokola stěhovavého. Tito vzácní dravci, kteří u nás ve 2. polovině minulého století téměř vymizeli zejména kvůli zamoření krajiny DDT (Dichlor-difenyl-trichloretan), se postupně vracejí a v České republice nyní hnízdí již přes sto párů.
Opětovné hnízdění sokola stěhovavého v Beskydech potvrzuje sledování, které společně s ochranou jejich hnízd realizuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Muzeum regionu Valašsko a Lesy ČR. „Od roku 2017 jsme po půlstoletí trvající přestávce evidovali každoročně zahnízdění jednoho páru sokolů. Letos ale v Beskydech zahnízdily dokonce tři páry, jež odchovaly celkem devět mláďat. Byl to opravdu úctyhodný výkon. V době, kdy sokoli seděli na vejcích, napadlo 20 cm sněhu a teploty opakovaně klesaly pod bod mrazu,“ uvedl Václav Tomášek z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Všechna mláďata byla nejen okroužkována klasickými hliníkovými kroužky na pravou nohu, ale byl jim odebrán i vzorek DNA do Genetické banky Muzea regionu Valašsko, která je zapojena do sítě Národní genetické banky živočichů při Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR. „Ta má sledovat genetickou diverzitu populací všech druhů živočichů v ČR a uchovává jejich unikátní DNA ve speciálních mrazících boxech. Z genetických vzorků se bude také zjišťovat, zda se do Beskyd sokoli dostali z Polska, Jeseníků nebo ze Slovenska,“ vysvětlil Zdeněk Tyller z Muzea regionu Valašsko.
Na levou nohu pak mláďata dostala odečítací kroužky s trojpísmennými kódy AKD – AKL. „Díky nim budeme získávat zpětná hlášení a nadále sledovat osudy ,našich´ letošních mláďat. Snad se dozvíme, kam se vydají na svoji životní cestu a jak vysokého věku se případně dožijí. Přejeme jim šťastný let,“ dodal Václav Tomášek.
-tz-