Během pár chvil přišel o 600 tisíc korun. Nový typ podvodu
O 450 tisíc svých a 140 tisíc firemních korun přišel během pár chvil při telefonátech s několika cizími lidmi vydávajícími se za bankéře, dvaašedesátiletý muž z obce na Zlínsku. Nový typ podvodu, kdy vás mohou zkušení manipulátoři připravit o všechny úspory, spočívá v tom, že osoba, která vám zavolá, zná některá data z vašich osobních dokladů, například část čísla občanského průkazu nebo vaše přesné bydliště, což ve vás vzbudí důvěru, že se skutečně jedná o pracovníka banky, v níž máte svoje peníze.
To se stalo i muži, kterému zavolal údajný pracovník banky. „Chtěl od něj potvrzení o tom, že si na pobočce v Brně zažádal o půjčku 250 tisíc korun. Když muž tvrdil, že si o půjčku nežádal, a dokonce ani nebyl v Brně, bankéř mu řekl část čísla jeho občanského průkazu i přesné bydliště. Poté muži řekl, že někdo pravděpodobně zfalšoval jeho doklady a může si tímto způsobem zažádat na jeho jméno o půjčky u dalších bank a navíc vybrat jeho úspory. Následoval telefonát od další údajné bankéřky z jiné banky a nakonec telefonát od osobního manažera, který muži navrhl řešení, že si může s jeho pomocí převést všechny úspory z různých bank na náhradní účet u ČNB,“ popsala mluvčí policistů Monika Kozumplíková.
Vytvořili společně „náhradní“ účet a podle instrukcí manažera převáděl muž postupně veškeré finanční prostředky na jiné účty, ze kterých se teprve měly peníze převést na ten nově vytvořený. Tentýž den večer mu přišel email z jedné z jeho bank, že peníze dle jeho příkazů k úhradě nepřevedli, protože se jedná o podvod. „Muž si zablokoval všechny ostatní účty a hned následující den přišel podat trestní oznámení. Zda se kriminalistům podaří zachránit alespoň část finančních prostředků, bude jasné až v následujících dnech. Za podvod hrozí pachateli v případě jeho vypátrání až pětiletý trest odnětí svobody,“ dodala policejní mluvčí.
-tz-