Velikonoční obloha? Beran, Zajíc i Zkažené vajíčko
Velikonoční symboly lze najít i ve vesmíru. I když zahlédnout je pouhým okem nebo triedrem není vůbec jednoduché.
„Nejznámější velikonoční symbol – vajíčko – má ve vesmíru tři zástupce,“ upozorňuje odborná pracovnice valašskomeziříčské hvězdárny Naďa Lenžová. „Najít bychom tam mohli planetární mlhovinu Vajíčko nebo Mlhovinu Vejce červenky. Konečně oblohu v otevřené hvězdokupě M 46 v souhvězdí Lodní záď zdobí Zkažené vajíčko, tedy planetární mlhovina pojmenovaná podle vysokého obsahu síry. Z ní vzniká sirovodík páchnoucí po zkažených vejcích.“
To není zdaleka všechno. Velikonoční beránek a zajíček ve vesmíru povyrostli a tvoří souhvězdí Berana a Zajíce. Rozkvetlé větvičky jívy sice na obloze nespatříme, zato kočičky a další mláďata symbolizující svátky jara ano. „Kočičky jsou tam v několika vydáních,“ potvrzuje odborná pracovnice hvězdárny. „Mezi nejznámější patří Mlhovina Kočičí oko a Mlhovina Kočičí tlapka. Když popustíme uzdu fantazii, můžeme mezi kočičí počítat i souhvězdí Malého lva, Lva nebo Rysa.“
Kdysi existovalo také souhvězdí Kočky. „Vymyslel ho francouzský astronom a spisovatel Joseph Jérôme Lefrançois de Lalande. Kočky měl velmi rád, a proto chtěl jejich krásu zvečnit ve hvězdných mapách. Souhvězdí ale vydrželo velmi krátce, v katalogu z roku 1842 už ho souhvězdí nenajdeme,“ líčí Lenžová.
Hvězdárny jsou sice stále zavřené, ale kdo by měl o velikonočních svátcích chuť a náladu koukat z domova ke hvězdám, měl by se podívat na západ. „Po setmění tam bude vidět planeta Mars s typickým oranžovo-červeným zabarvením. Nad ním zaujme nápadné seskupení více hvězd. Jde o otevřenou hvězdokupu Plejády, které se někdy přezdívá Kuřátka,“ popisuje odborná pracovnice hvězdárny a přidává i další tipy: „V blízkosti Marsu budou patrné i další velmi jasné hvězdy – Capella a Aldebaran. Částečně bude vidět i zapadající souhvězdí Orion, které dominuje zimní obloze a na jaře se s námi pomalu loučí, aby uvolnilo místo letnímu trojúhelníku hvězd Vega, Altair a Deneb.“
-tz-