Studentka pomáhá nemocnici. Její příběh letí do světa díky americké CNN
Chápu to tak, že teď budu v nemocnici potřebná, nad nebezpečím možné nákazy zbytečně nepřemýšlím. Těmito slovy vyjádřila svou motivaci, proč jako dobrovolnice začala pomáhat v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně, Marie Hanáčková, studentka třetího ročníku oboru Všeobecná sestra na místní univerzitě.
Letos jednadvacetiletá budoucí zdravotnice byla zařazena na plicní oddělení, kde se léčí i pacienti s onemocněním COVID-19. Na starosti má všechny úkony, které zajišťují praktické sestry, provádí tedy například odběry, píchá injekce nebo podává léky. „S plněním těchto povinností nemám problém, vyzkoušela jsem si je už dříve na praxích, které jsem absolvovala právě v Baťovce,“ řekla Marie Hanáčková.
Bez problémů se zařadila i do v současnosti extrémně vytíženého kolektivu. Aktuálně se zapojuje do tří služeb týdně. „S Maruškou jsme moc spokojení. Je ochotná, pracovitá a zručná. A umí vyjít vstříc, třeba s tím, na které služby má přijít. Moc nám pomáhá,“ chválila novou posilu Kateřina Paličková, vrchní sestra plicního oddělení.
Marie Hanáčková se stará i o pacienty s onemocněním způsobeným novým typem koronaviru. Strach nemá, především proto, že zdravotnický personál má k dispozici veškeré dostupné ochranné pomůcky a materiál. Je proto přesvědčená, že v dnešní době je větší pravděpodobnost nakažení spíše třeba v obchodě než v nemocnici. Jak dlouho bude v „Baťovce“ pracovat v tuto chvíli neví. „Chci pomáhat, dokud zde budu potřebná,“ je přesvědčená studentka, se kterou tento týden v rámci reportáže o situaci v českých nemocnicích natáčel přímo na zlínském oddělení štáb americké televizní stanice CNN. Její příběh se tak dostane k divákům z celého světa.
Za pomoc dobrovolníků jsou nyní nemocnice v celé České republice velmi vděčné a platí to i pro ty ve Zlínském kraji. Aktuálně jim v provozu chybí už 700 zdravotníků, zhruba tři stovky z nich v souvislosti s covidem, další více než tři stovky jsou v pracovní neschopnosti s jinými diagnózami a několik desítek z nich je doma na ošetřovném se svými dětmi po uzavření škol. Absence se částečně daří nahrazovat právě dobrovolníky, kterých nyní v nemocnicích ve Zlíně, Uherském Hradišti, Kroměříži a Vsetíně pomáhá okolo sto padesáti. „Většinou jde o studenty zdravotnických oborů, ale i o další zdravotníky, kteří nyní působili mimo obor nebo jsou na mateřské nebo nedávno odešli do důchodu a byli ochotni se vrátit a pomoci. Všechny dobrovolníky nemusíme využít ze dne na den, potřebujeme si ale vytvořit databázi lidí, na které se můžeme případně obrátit, jakmile nám někdo v provozu bude chybět,“ sdělil Radomír Maráček, předseda představenstev nemocnic Zlínského kraje a ředitel Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.
-tz-