Senátorský kandidát Pavel Stodůlka: Podnikání v Česku je třeba zjednodušit
Mezi kandidáty voleb do Senátu České republiky, které proběhnou 2. a 3. října, je i světově uznávaný oční chirurg a úspěšný podnikatel Pavel Stodůlka. Ten věří, že zjednodušení podnikání přinese především nová pracovní místa do regionu. Kandiduje ve zlínském volebním obvodě 78.
Co byste v oblasti podnikání v případě svého zvolení změnil?
Fungující podniky představují pracovní místa, ale také generují prostředky pro zdravotnictví, školství a další důležité sféry života. Proto je třeba vytvořit takové podmínky, aby se podnikatelé mohli soustředit na rozvoj podniku a nemuseli se obávat, že se pro ně pravidla budou každou chvíli měnit. Byrokratická zátěž pro české podnikatele je značná, což mohu potvrdit za léta vedení sítě očních klinik Gemini. Přitom zjednodušení některých procesů může být snadné a rychle aplikovatelné. Pomoci mohou například moderní technologie. Podnikatelé díky nim mohou výrazně ušetřit čas, ale také eliminovat čekají lhůty a celý proces výrazně zjednodušit. Vedle firem nesmíme zapomínat ani na potřeby malých živnostníků a řemeslníků. Je proto důležité podporovat a zlepšovat kvalitu výuky učňovských oborů. Úkolem Senátu je dohlédnout na to, aby zákony a pravidla byly formulované správně, jednoduše a srozumitelně.
Co vás motivovalo udělat z oční kliniky Gemini síť klinik?
Podařilo se nám technologiemi laserových očních operací trochu předběhnout dobu. Jako první v Česku jsem začal provádět korekce očních vad femtosekundovým laserem, což přineslo kvalitnější výsledek operace. Zájem pacientů byl velký a tak jsem se rozhodl otevřít další kliniku v Praze. A protože zájem pacientů stále rostl, máme dnes klinik 11, z nichž jedna je ve Vídni. Začátky podnikání ale jednoduché nebyly. Vzpomínám, jak jsme sdíleli prostory s plastickými chirurgy. Když máte víru, že děláte správnou věc a usilovně, poctivě pracujete, úspěch se nakonec dostaví. Pokud bych si mohl dovolit poradit mladým podnikatelům, řekl bych, aby nesledovali tolik cíl, ale soustředili se i na samotnou cestu, která k cíli vede. A taky aby si udrželi pozitivní myšlení, i když se objeví bariéry.
Jak je možné být zároveň špičkovým lékařem i úspěšným manažerem?
Je to možné po nějakou dobu a do určité velikosti kliniky. Hlavním motivem mít vlastní kliniku byla možnost vytvořit si to nejlepší pracovní prostředí, vybavit se špičkovými lasery a ostatními přístroji a posouvat oční medicínu kupředu. Za mého působení coby primáře na očním oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati jsem musel napsat žádost, vysvětlovat a čekat, jak vše dopadne. Ve své klinice mohu rozhodnut rychleji a vše je mnohem flexibilnější. Na druhé straně neseme sami riziko, je proto třeba přistupovat k rozhodnutím nanejvýš opatrně. Manažerování mě vždy lákalo a považuji je za součást práce lékaře. Kliniky Gemini ale dnes již mají několik stovek zaměstnanců, bez týmu profesionálních manažerů by nefungovaly.
Co jste při rozšiřování firmy, a řízení takového množství lidí naučil? A co v něm považujete za svůj úspěch a neúspěch?
Naučil jsem se, že znalosti je potřeba předávat. Že je potřeba si spolupracovníky pečlivě vybírat. Úspěch je, že máme na všech pracovištích samostatně fungující zdravotnické týmy. Za neúspěch považuji to, že se mně nepovedlo přesvědčit politiky a ministra zdravotnictví, aby zastavil nehorázné plýtvání penězi na předražené injekce pro léčbu oční sítnice, když existuje 50x levnější a přitom stejně účinná a bezpečná alternativa. Česká republika vyhodí každoročně stovky milionů korun. I to je ostatně důvod, proč jsem se rozhodl vstoupit do politiky.
UVIDÍTE, ŽE MŮŽEME zjednodušit podnikání a vytvořit tak nová pracovní místa
Zadavatel: MUDr. Pavel Stodůlka / Zpracovatel: pear_media
-pr článek-