Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Tichý společník míří do kin. Film se natáčel i v Lidečku

date_range 27.Srp, 2020 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Z natáčení filmu Tichý společník, foto: Czech FILM s.r.o

Nenápadná komedie z Kopanic pojednávající s nadhledem a humorem o nedostatku místa na hřbitově, ztraceném čase a blbnutí západní civilizace. V hlavní roli hrobníka, námezdního drvoštěpa a opilce Miry Maliny se představí Ondřej Malý. V dalších hlavních rolích Lenky a jejího Otce uvidíme Kláru Issovou a Bolka Polívku.

 

Tichý společník byl natáčen v září 2019 především na Moravském Slovácku v oblasti Kopanic, filmový štáb ale na několik dní zavítal i do Lidečka, kde se točily první scény v jednom z rodinných domů nad železniční dráhou. Filmaři měli zázemí u Čertových skal. Do kin bude film uveden 1. října 2020.

 

Filmový štáb měl v září minulého roku zázemí v Lidečku u Čertových skal, foto: redakce

 

Příběh Tichého společníka

 

Pavel Göbl a Roman Švejda natočili v půli 90tých let jako svůj společný absolventský film na Filmové škole ve Zlíně paradokument o hrobníkovi, který se z lenosti rozhodl hroby nekopat, ale vrtat – a tím pádem pochovávat nebožtíky svisle. Göbl považoval tento motiv natolik nosný, že jej později začlenil do scénáře, který napsal před více než 10ti lety. Scénář nebyl v té době realizován, ale zaujal nakladatelství – Dauphin a tak došlo k přepisu na novelu, a ta získala Magnézii literu. Jednou z pohnutek komise udílející cenu byla autorova práce s jazykem – nářečí.

 

Když byl film konečně realizován a spatřen zkušebními diváky v hlavním městě, byli tito udiveni, jak že se to ve filmu mluví. Překvapil je nejen dialekt sám o sobě, nýbrž i jiná intonace atd. Až získali pocit, že ti lidé neumí mluvit. Tento dojem vznikl na základě skutečnosti, že v některých průmyslověji vyráběných seriálech a zahraničních dabovaných komerčních filmech je poslední dobou požíván jakýsi unifikovaný jazyk – zvláště zvukově a intonačně unifikovaný, až moč čistý a dokonalý. A tímto Tichý společník rozhodně nemluví. Mluví živým, skutečným nářečím – a tedy nutně neprofesionálně. Naštěstí.

 

Z natáčení filmu Tichý společník, foto: Czech FILM s.r.o

 

Stejně tak je film mimo main stream svým dějem – ten je totiž ne jen sám pro sebe, ale také nositelem myšlenky o tom, jak Západ opouští a rozpouští sám – dokonce i v pohřebním rituálu. A o hledání ztraceného času hlavních postav. Což spolu souvisí. Dlužno říci, že když zkušební diváci film viděli celý – přišli na chuť jak nářečí a živým, tedy nedokonalým lidem, tak nutnosti u filmu myslet.

 

A to by si filmaři neskromně přáli, aby potkalo pokud možno všechny diváky – kromě toho, že se samo sebou i pobaví! Je to komedie.

 

-red-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA