Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Vsetínští jeskyňáři si připsali další objevy

date_range 08.Zář, 2010 featured_play_list Aktuality
 
 
Vsetínští jeskyňáři si připsali další objev. Během jejich nedávné expedice do vysokohorské krasové oblasti v rakouských Alpách se jim podařilo rozšířit probádanou část vloni objevené unikátní meandrové jeskyně na téměř trojnásobnou hloubku. Valaši tak ukončili svůj průzkum v téměř dvou set metrové hloubce, která zdaleka není konečná.

Vsetínští speleologové přitom mířili na tuto expedici v okolí hory Hochschwab nejen s cílem probádat uvedenou meandrovou jeskyni vytvořenou podzemním vodním tokem, ale zejména nedalekou ledovou jeskyni, kterou objevili v loňském roce a pro svou krásu ji nazvali ledovým královstvím. Těžké přírodní podmínky jim v tom ale zabránili. „Naše první cesta vedla právě do této ledové jeskyně. Měli jsme v úmyslu nainstalovat zde měřící přístroje, které nám měli pomoci zjistit teplotní výkyvy v jeskyni. Hrubá ledová vrstva vytvořená roztátým sněhem až do výšky osm metrů nám ale neumožnila vůbec do této jeskyně vstoupit," popisuje situaci člen expedice Jozef Szalai.

 

foto archiv klubu

 
Valachům proto nezbylo nic jiného, než se zaměřit na jeskyni meandrovou, kterou si sami pro sebe pojmenovali jeskyní bouřkovou. „Objevili jsme ji za nesmírně silné bouře. Tato přezdívka se potvrdila i letos, kdy nás zastihla tak neskutečná průtrž mračen, že jsme stěží zachraňovali naši výstroj a vybavení, které potřebujeme ke zkoumání těchto nepřístupných prostor," vysvětlil důvod tak poetického označení Szalai.

Členové expedice se ale nevzdali a i přes složité podmínky vytrvale pokračovali v průzkumu této nádherné jeskyně plné nízkých průlezů a hlubokých šachet. Po několikadenním až desetihodinovém objevování se jim podařilo podrobně zmapovat dalších 270 délkových a přes 110 hloubkových metrů jeskyně. To je více, než očekávali. „Nepředpokládali jsme, že se dostaneme do takové hloubky, proto jsme neměli potřebné vybavení, které je při zkoumání úzkých prostor náročné na přepravu. Expedici jsme tak ukončili nad jednou velikou šachtou, která nám již neumožnila pokračovat dále," vypráví speleolog, který je i tak s výsledkem expedice nadmíru spokojen. „Navíc máme důvod k návratu a následnému pokračování v průzkumu tohoto nádherného přírodního útvaru, který se nachází v končinách, kde lišky dávají dobrou noc a zmije zahřívají nohy ve spacáku," uzavřel s úsměvem Jozef Szalai.

Vysokohorská krasová oblast v okolí hory Hochschwab se rozkládá na ploše asi padesát kilometrů čtverečních v nadmořské výšce od 1500 do 2100 metrů. V této oblasti byly dosud objeveny přibližně tři desítky jeskyní o prozatímní délce zhruba patnáct set metrů. Řadu z těchto objevů mají na svědomí právě Valaši.

Eva Stejskalová

 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA