Slavičanům se daří třídit, zatím to ale nestačí
Méně tun vyprodukovaného odpadu z domácností a více vytříděného odpadu – i tak by se dalo v kostce shrnout to, co se meziročně podařilo občanům Slavičína, Hrádku, Divnic a Nevšové. Podle odpadové statistiky, kterou si městský úřad vede, se meziročně podařilo významně snížit celkové množství domovního odpadu a občané také lépe třídili.
„Vážím si našich občanů za nižší produkci odpadů z domácností. 88 tun méně oproti roku 2018 je velmi slušný výsledek,“ uvedl starosta Slavičína Tomáš Chmela. Občané města v roce 2019 také lépe třídili. Z 284 tun v roce 2018 se totiž podařilo vytřídit o celých 15% více odpadu. V roce následujícím se už do nádob na tříděný odpad dostalo celkem 324 tun.
„Lepší výsledky jsme dosáhli například díky zvýšení četností vývozu kontejnerů na textil. Rozšířili jsme také počet nádob na třídění kovů. A značný pokrok je vidět také u plastů, papíru a zejména skla. Občané jsou zvyklí na mé nespokojené reakce ohledně nepořádku u kontejnerů a nedostatků v třídění, tentokrát, při studiu statistiky je však musím velmi pochválit. Je vidět, že si lidé čím dál více uvědomují, že bez osobní zodpovědnosti každého z nás, se nikam dále nedostaneme,“ shrnul situaci Tomáš Chmela.
I když patří Slavičín mezi premianty v nízké produkci odpadů, stále to nestačí na parametry nového odpadového zákona, o kterém se nyní intenzivně diskutuje. „Ačkoliv jsme mezi městy naší velikostní kategorie téměř nejlepší v nízké produkci odpadů za celou Českou republiku, v připravovaném zákonu jsou navrženy tak přísné parametry pro určení slevy za cenu ukládání odpadu na skládku, že bychom je stejně zatím nesplnili,“ nechápavě kroutí hlavou starosta Tomáš Chmela.
V souvislosti s trvající hrozbou epidemie Slavičín zavedl také některá opatření v oblasti odpadového hospodářství. Jde především o desinfekci madel kontejnerů, které jsou velmi rizikové z hlediska přenosu virových látek.
-tz-